İdeal lider seyahat acentesi gibi değil tur rehberi gibi olmalı!

13 Mayıs 2018 Pazar günü Star Talk Event II etkinliğinde konuşan Amerikalı yazar John C. Maxwell, genç adaylar için liderliğin 5 aşamasını anlattı.

Liderlik tanımı ile tüm dünyanın otorite olarak kabul ettiği Amerikalı Yazar John C. Maxwell, Ora Park Arena’da buluştuğu 2 binden fazla genç girişimci ve lider adayına “Lider dediğin seyahat acentesi değildir. Oysa lider, tur rehberi gibi olmalıdır. İnsanlarla yaşayıp deneyimleyip yol göstermelidir” dedi.

Liderlik ve yönetim alanında dünyanın sayılı düşünürlerinden biri olan ve Star Talk Evet II Geleceğe Yatırım Konferansı’nda lider adaylarına seslenen 71 yaşındaki motivasyon konuşmacısı John. C. Maxwell, liderliğin beş aşamasını anlattı.

Star Talk Event II etkinliği için 13 Mayıs 2018 Pazar günü konferans veren John. C. Maxwell, liderliğin 5 aşamasını şöyle aktardı:

“Lider olmak için öncelikle pozisyon, izin, üretim, insanların gelişimi ve zirve kademelerini geçmeleri gerekir. Birinci aşamada insanlar sizi yokluktan veya mecburen takip eder, ikinci aşamada ise istedikleri için size izler. Birinci ile ikinci aşama arasındaki en önemli fark enerjidir. Üçüncü aşamaya erişen liderlerin pozisyonlarını insanlara engel olarak kullanmadığını görürsünüz. Adeta hizmetkar liderlik anlayışı sunarlar. Bu aşama üretimdir.

Dördüncü ve beşinci aşamalarda işler artık herkes için daha kolay hale gelir. İyi bir lider insanlara umut sağlar. Sadece umut sağlamakla kalmaz sözden daha fazlasını gösterir. Lider işe alım aşamasından başlayıp doğru insanları doğru yere yerleştirir. Son aşama dediğimiz zirvede ise insanları iyi bir şekilde eğitir ve donatır.”

Zirvede tek başına kalan liderlerin büyük bir taktik hata içinde olduklarını belirten John Maxwell, “Eğer zirveye sizinle beraber başkalarının da tırmanmasına izin vermiyorsanız büyük hata ediyorsunuz. Zirvedeki tek başına lider yalnızdır. Ona zaten lider denmez dağcı diyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

LİDER DOĞULMAZ, LİDER OLUNUR!

15 ülkeden yabancı konukların ve Türkiye’nin 64 ilinden katılımın gerçekleştiği Star Talk Event II Geleceğe Yatırım Konferansı’na özellikle üniversite öğrencileri ve üniversite mezunları ilgi gösterdi. Kitapları dünya genelinde 27 dile çevrilen ve bugüne kadar 20 milyondan fazla kitabı satılan John Maxwell, konuşmasını, “Lider doğulmaz, lider olunur. Liderlik öğrenilebilen bir süreçtir. İki kitap okudunuz veya iki insana etki ediyorsunuz diye lider olmazsınız” diyerek tamamladı.

Amerikalı yazar İstanbul’da 2 bin kişiyle buluşacak