Lena Erdil, Dünya Rüzgar Şampiyonası’nda ikinci oldu

Rüzgar sörfçüsü Lena Erdil

Okan Üniversitesi Hastanesi’nin sağlık sponsoru olduğu rüzgar sörfü dalında başarılı kadın sporcularından biri olan Lena Erdil, PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası 2018 Japonya ayağında ikinci oldu.

Başarılarına bir yenisini daha ekleyen Lena Erdil, slalom dalında katıldığı yarışta Delphine Cousin Questel’in ardından gelerek ikincilik ödülünü almaya hak kazandı.

10-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Japonya’nın Yokosuka kentinde gerçekleşen 2018 PWA Dünya Rüzgar Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Lena Erdil, aldığı derecenin ardından, 19-24 Mayıs tarihlerinde Kore’nin Ulsan kentinde gerçekleşecek olan yarışın ikinci etabına katılacak.

Okan Üniversitesi Hastanesi’de bu başarılarından dolayı Sporcumuz Lena Erdil’i tebrik ettiğini açıklayarak Kore’de düzenlenecek turnuva için de başarılarının devamını diledi.

Lena Erdil Kimdir?

İlk büyük başarısını 2005 yılındaki Türkiye gençler şampiyonluğuyla elde etti. Bu dönemde Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) Dünya Turu’nu da, genel klasmanda 6. sırada tamamladı.

2012 PWA Dünya Turu’nu 3. tamamladı. 2014 yılında ise aynı yarışta ikinciliği elde etti. 2012 yılında Namibya’da düzenlenen Dünya Rüzgar Sörfü Sürat Rekoru Yarışması’nda 45,74 knotluk hıza ulaşarak Türkiye rekoru kırdı. Bu hız aynı zamanda dünyanın en iyi 2. derecesiydi.

Erdil, 2015 yılında PWA’nın düzenlediği üç yarışa katıldı. Kadınlar slalom genel sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. Slalom disiplininde Defi Wind yarışmasını da üçüncülükle tamamladı.

2016 yılında IFCA Dünya Şampiyonluğu, PWA Vice Worldchampion ve Türkiye Şampiyonluğu kazanan, 2017 yılında da Türkiye Şampiyonluğu’nu tekrarlayan Lena Erdil, kazandığı başarılar ile dünyanın, rüzgar sörfü branşında en hızlı kadınlarından biri olarak gösterilmektedir.