Bu otel, İmar’dan kapalıymış!

Edremit Belediyesi tarafından mühürlenen otelin sahibi Yaşar Demirbağ isimli bir iş adamı. Demirbağ'ın turizm sektöründeki ilk işi bu otel.

Kaz Dağları’nın temiz havası ile termal suların birleştiği Edremit Körfezi’nin Güre bölgesi, antik tarihten bu yana eski bir kaplıca merkezi. Şifalı sularıyla körfezin en ünlü termal merkezi olan Güre, hem dinlenme hem de yenilenme için ideal.

Turizmde son yıllarda adından çok söz ettiren ve yeni açılan otelleriyle daha da fazla turist çekmeye başlayan Güre’de bu otellerden biri de Venüs Termal Butik Otel’di. Güre’nin sahil kesimine yakın konumuyla ve büyüklüğüyle göze çarpan bu termal otel, 2015’te açılmıştı. Haftalık ekonomi dergisi Para, şimdi kapalı olan bu otelin durumunu araştırdı.

Özlem Kapar Bayburs imzalı habere göre otel, ‘ruhsat’ sorunu nedeniyle kapanmış. Edremit’in yerel gazetelerinden birinde 30 milyon dolar harcanarak yapıldığı ileri sürülen Venüs Güre Otel’in açıldığı günden bu yana ruhsatsız olarak çalıştığının ortaya çıktığı iddiası yazılmış.

Edremit Belediyesi tarafından mühürlenen otelin sahibi Yaşar Demirbağ isimli bir iş adamı. Demirbağ’ın turizm sektöründeki ilk işi bu otelmiş, asıl işi IT ve GSM sektörüymüş. Yaşar Demirbağ, Edremit bölgesini çok sevdiği için tatillerini orada geçirirken iki tane de ev satın almış. Satın aldığı evin arsa sahipleri ile tanışıklığı onu bu otelin açlışına kadar giden sürece götürmüş. Oteli inşaatı yapan firma ile ortak açtığını anlatan Demirbağ, oteli geçici ruhsatla açtıklarını 16 ay faaliyet gösterdikten sonra kapatmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Otelin bulunduğu arsanın imar sorununun çıktığını, inşaatı yapan firmanın kendisini ‘dolandırdığını’ iddia eden Demirbağ, şu an davalık olduklarını belirtiyor. İmar Affı’nı beklediklerini ifade eden Demirbağ, o müteahhit hakkında Edremit Adliyesi’nde birçok suç duyurusu olduğunu da öğrenmiş. “Belediye ile müteahhit arasında tost olduk” diyen Demirbağ, turizme olan ilgisinin ise tüm bunlara rağmen sönmediğini, otelin imar sorunu çözülüp yeniden açtıktan sonra belki de bu sektöre daha fazla yatırım yapabileceğinin de sinyallerini veriyor.

Konuyla ilgili Edremit Belediyesi ile temasa geçen Özlem Kapar Bayburs, yetkili bir Başkan Yardımcısı’ndan otelin yapı kullanma belgesi olmadığı için işletme ruhsatı alamadığı bilgisini doğruladı. Yetkili isim, ilgili birimlerde yasal işlemlerin sürdüğünü söyleyerek başka yorum yapamayacağını kaydetti.

İmar affı geçen hafta TBMM’den geçti. İşte bu Venüs Termal Butik Otel’in açılıp açılmayacağı da bu yeni düzenleme ile belli olacak; bekleyip göreceğiz.