Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi’ne THY’den plaket

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan (Solda)

THY’nin geleneksel ödül töreninde KKTC’de sağlık turizminin gelişmesi yolunda gösterdiği üstün başarı ve iş birliğinden dolayı Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan’a teşekkür plaketi taktim edildi.

Başarılı acenteleri ödüllendirdiği gala gecesinde konuşan Ahmet Savaşan, Önümüzdeki yıllarda hem seyahat hem de sağlık trendinin daha da önem kazanacağını belirterek “bu hedeflerin gerçekleşebilmesinde bayrak taşıyıcımız konumunda bulunan THY’nin belirleyici bir yeri var” dedi.

Konseyden yapılan açıklamada; Galaya Türk Hava Yolları Kıbrıs Müdürü Resul Baş, Satış Müdürü Hüseyin Güneş, THY yöneticileri ve çalışanları yanısıra TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi yetkilileri, KITSAB Başkanı, KITOB Başkanı, Ercan Havalimanı T&T Genel Müdürü, Merit Royal Genel Müdürü ile acentelerin yetkililerinin katıldığı bildirildi.

THY’DEN KKTC’DE HAFTADA 87 SEFER

Açılış konuşması THY Kıbrıs Müdürü Resul Baş tarafından yapılan galada, Baş’ın THY’nin 326 uçak ile Dünya’da 121 ülke, 305 noktaya uçtuğunu vurgulandığı belirtildi. 13 Haziran itibarıyla KKTC’deki sefer sayısının haftada 87’ye çıkarıldığını söyleyen Baş, temel amaçlarının KKTC’nin kalkınmasına destek vermek olduğunu ifade ederek, THY için KKTC’nin öneminin çok farklı ve büyük olduğunun altını çizdi.

“TURİZM, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜÇ”

Konsey Başkanı Dr. Ahmet Savaşan da yaptığı konuşmada, 1,2 milyardan fazla insanın her yıl sınır ötesine seyahat ettiğini söyleyerek, turizmin kültürlerarası diyalog, barış, uzlaşma ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir güç olduğunu ifade etti.

TURİZM KKTC’NİN DIŞ TİCARET AÇIĞINI KARŞILIYOR

KKTC’nin toplam döviz gelirlerinin yarısına yakınının turizmden elde edildiğine vurgu yapan Dr. Ahmet Savaşan, ülkemizdeki turizm gelirleri (700 milyon USD) ile eğitim turizmi kapsamında elde edilen gelirlerin toplamının (700 milyon USD) 1.4 Milyar USD civarında olduğuna dikkat çekerek, bu rakamın KKTC’nin dış ticaret açığını karşıladığının altını çizdi.

“HEDEFİMİZE ULAŞMADA THY BELİRLEYİCİ BİR ETKEN”

Önümüzdeki yıllarda hem seyahat hem de sağlık trendinin daha da çok önem kazanacağını belirten Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ın Sağlık Turizmi’nin, medikal, ileri yaş, engelli ve SPA/Wellness alanlarında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Çalışmalarının Kuzey Kıbrıs’a sağlık turizmi kapsamında nitelikli turist getirmek ve ülke içi katma değeri artırmaya yönelik olarak devam ettiğini anlatan Savaşan, “bu hedeflerin gerçekleşebilmesinde bayrak taşıyıcımız konumunda bulunan THY’nin belirleyici bir yeri var” ifadelerini kullandı.

KKTC’YE YAN MARKA: ANADOLUJET

Kuzey Kıbrıs’da yeni bir yolu havayolu kurulması yerine, THY’nin AnadoluJet gibi yan bir markasını KKTC’ye kazandırmasının ülke turizmine olağan üstü bir katkı sağlayacağına vurgu yapan Savaşan, THY yönetimine bu konuda adım atması çağrısında bulundu.