Destination Options’tan acentalara önemli uyarı!

Destination Options Kurucu Ortağı Ece Delen

Last Updated on 31 Mayıs 2018 by Yaşar Çelik

Destination Options’ın Kurucu Ortağı Ece Delen, para ve ciro endeksli çalışan, agresif bir satış pazarlama stratejisi izleyip zararına tur satan firmaların her an çok ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini söyledi.

Makedonya, Fransa, İtalya, Türkiye, Ürdün ve Fas olmak üzere 6 ülkede lokal tur operatörlüğü yapan Destination Options’ın Kurucu Ortağı Ece Delen, dolar ve euro kurundaki artışın turizm sektörüne etkisi konusunda turizmgunlugu.com’a konuştu. Daha çok misafire ulaşmak ve daha çok ciro yapma mantığıyla agresif bir satış pazarlama stratejisi izleyen firmaların turizm sektörünün girdiği dar boğazlardan veya kurlardaki iniş-çıkışlardan çok daha fazla etkilendiklerine dikkat çeken Delen, “2015 yılında Türkiye’ye 100 bine yakın turist getiren bir firma birçok mal varlığını satmak zorunda kaldı. 2016 yılındaki krizde kapanan firmalar oldu. Bunların nedeni, hizmet öncelikli değil de para endeksli çalışılmasıydı. Amaç; daha çok ciro yapmak ve daha çok misafir sayısına ulaşmaktı” dedi.

“HER ZAMAN İNANDIĞIMIZ HİZMETİ VERDİK”

Sadece turizmde değil, tüm sektörlerde para ve ciro endeksli çalışan firmaların bu tür olumsuzluklardan etkilenmeye mahkum olduğunu belirten Delen, hizmet öncelikli çalışan firmaların ise her zaman ayakta kalacağını ve iş yapacağını ifade etti. Destination Options olarak para ve ciro endeksli çalışan bir firma olmadıklarını, daima hizmet öncelikli çalıştıklarını ve bu nedenle yalnızca hizmet öncelikli çalışan seyahat acentalarına en iyi hizmeti vermeyi hedeflediklerini kaydeden Delen, “Acentelerimizden gelen taleplerde öncelikle olarak onlara en ucuz teklifi nasıl verebiliriz diye değil, en güzel, kaliteli ve şikayetsiz bir organizasyonu nasıl sunabiliriz diye düşünüyoruz. Müşterimiz olacak bir seyahat acentesine hiçbir zaman en ucuz hizmeti veriyoruz vaadiyle gitmedik çünkü dürüst olduğunuzda ucuz fiyat ucuz hizmet demektir. Dolayısıyla bizim iddiamız; şikayetsiz organizasyondur. Bu nedenle tekliflerimizi hizmet, fiyat ve kalite dengesini koruyarak gerçekleştiriyoruz. Sırf para kazanacağız, biraz daha ciro ve kişi sayısına ulaşacağız diye inanmadığımız, altına adımızla imza atamayacağımız hiçbir organizasyonu gerçekleştirmiyoruz. Her zaman inandığımız hizmeti veriyoruz ki bu da bizi aynı politikayla çalışan seyahat acentalarının tercihi haline getirmektedir” diye konuştu.

Destination Options; Makedonya, Fransa, İtalya, Türkiye, Ürdün ve Fas olmak üzere 6 ülkede lokal tur operatörlüğü yapıyor.

“AGRESİF OLMAYAN VE BUTİK ÇALIŞAN BİR FİRMAYIZ”

Hizmet endeksli çalışan firmaların kriz ortamında bile motivasyonu artsın diye çalışanına teşvik gezisi yaptığını, ödül verdiğini ya da prestij için daha çok seyahat ederek uluslararası toplantılarda ilişkiler kurduğunu ve bu tür firmaların turizmi hareketlendirdiğini ifade eden Delen, şunları söyledi: “Önemli olan, hizmet endeksli çalışarak yine hizmet endeksli çalışan müşterilerin dikkatini çekmektir. Sistemde para endeksli ve agresif davranmadığınız zaman her zaman iş oluyor. Destination Options olarak biz agresif bir sistem uygulamayan, butik çalışan ve butik hizmet veren bir firmayız.Tüm dünya genelinde yüzde 70 oranında MICE acentalarıyla, yüzde 30 oranında da yine kaliteden ödün vermeden kapalı gruplar gerçekleştiren muhafazakar acenteler ile çalışıyoruz. Ancak maalesef piyasada olması gereken değerin altında tur satışı yapan meslektaşlarımız var. Bu tür meslektaşlarımız da maalesef krizlerden ve dövizdeki iniş-çıkışlardan fazlasıyla etkileniyor.

“ZARARINA TUR SATAN MESLEKTAŞLARIMIZ VAR”

Yurt dışından buraya gerçek değeri 250 Euro olan turu 100 Euro’ya zararına satıyor. Amacı burada halı, kahve fincanı vs. satmak. Bunun yurt dışındaki versiyonu da, bizim asla o fiyata satmayacağımız turu 199 Euro’ya satmaya çalışıyor. Sizi şehre çok uzak bir noktada konaklatıyor ve siz zaten ekstra tur almak zorunda kalıyorsunuz ve o ekstra turu da iki misli fiyatla size satıyor. Amaç sayıyı arttırmak, ciro ve para. Burada giden misafirin keyfi ve memnuniyeti belki 3., belki 4. sırada; ama Destination Options olarak bizim yaptığımız uçaklı paketlerimiz bile, sadece 25 kişilik ve merkezi oteller olmasına rağmen tüm ekstra turlar dahil paketler. Misafir kararını verirken cebinden ne kadar para vereceğini biliyor, o parayı veriyor ve seyahatini gerçekleştiriyor. Belli standartlarınızdan taviz vermeden çalıştığınız zaman zaten doğru müşteri profiline ulaşıyorsunuz. Bu müşteri profili de sizin gibi çalıştığı için istisnalar haricinde her dönemde iş yapabiliyorsunuz. Çünkü bu, zincir gibi ilerleyen bir sistem… Siz nasılsanız müşteriniz de öyle oluyor. Bu nedenle de krizlerden veya dövizdeki iniş-çıkışlardan buna göre etkileniyorsunuz.

“YÜZLERCE ACENTAYLA ÇALIŞMAK GİBİ BİR HEDEFİMİZ YOK”

Destination Options olarak euro ve dolar kurundaki artıştan etkilenmedik. Türkiye genelinde bizi tercih eden acentaların işlerinde bir kısıtlanma olmadı. Bunun haricinde uluslararası hizmet veren bir DMC firmasıyız; Türkiye pazarında iş olmadığı zaman Malezya’dan acentalarımız var, onlara Balkanlarda hizmeti veriyoruz. Amerika’dan, Kanada’dan, Brezilya’dan acentalarımız var, onlara İtalya, Fransa, Ürdün veya Fas turları satıyoruz. Bizim amacımız yüzlerce acentayla çalışarak çok müşteri profiline sahip olmak değil, gerekirse az acentayla çalışalım ama o acentaların destinasyonlarımızda gerçekleşen tüm organizasyonlarını biz gerçekleştirelim istiyoruz. Hedefimiz müşteri sayısından ziyade uzun vadede acentaların kendisini yakın ve samimi hissettiği lokal partneri, çözüm ortağı olmak. Acentaların istikrarlı bir şekilde uzun vadeli çözüm ortağı olabilmeyi hedefliyoruz. Örnek verecek olursak; 6 destinasyonumuz varsa istiyoruz ki bizimle çalışan acentamız o destinasyonların tamamında bizi kendi ofisi, kendi ekibi gibi benimsesin. 100 acentenin sadece yüzde 1’inin işini yapmaktansa 1 acentenin yüzde 100 işini yapabilmek bir DMC olarak gurur verici olarak gördüğümüz bir değerdir. Türkiye’de, Fransa’da, İtalya’da, Makedonya ofisimizle tüm Balkanlarda, Fas’ta, Ürdün’de olmak üzere toplamda 6 ülkede incoming tur operatörlüğü yapıyoruz. Bu ofislerimizin hepsi o ülkeye incoming tur operatörlüğü yapmaktadır. Tamamen DMC bir şirketiz.

Destination Options Kurucu Ortakları (Ortadaki) Ece Delen, Yönetici Ortak (Sağ en sondaki) Ramazan Kaya ve ofis temsilcileri.

“ACENTALARIN GÜVENDE HİSSETMESİ İÇİN TÜRKİYE OFİSİNİ AÇTIK”

2009 yılında ilk önce İtalya’da ofisimiz kurduk, daha sonra Fransa, Makedonya, Türkiye ve diğer ofislerimizi açtık ve 2013 yılında Destination Options markamızı aldık ve tüm dünya genelinde tescilledik. Türkiye ofisimizi açarken en büyük etken şuydu; bir seyahat acentasısınız, yurt dışında çalıştığınız partneriniz var ancak bu partneriniz size eksik hizmet verse ya da anlaştığınız hizmeti vermese; Türkiye’de sizin hakkınızı koruyan bir yasa yok. Ve dedik ki biz Türkiye’de bir ofis açacağız, TÜRSAB lisanslı bir ofis olacağız, siz yine İtalya ofisimizle yazışın, yine İtalya ofisimizi veya Makedonya ofisimizi arayın… Hatta düzenlediğimiz Fam Trip gezilerimizde ofislerimizi herkese açıyor ve onlarla da tanıştırıyoruz. Ama tamamen bu yasanın olmaması ve acentaların kendisini güvende hissetmesi için Türkiye ofisimizi açtık. Hatta biz bahsettiğim bu yasa ile ilgili kıymetli TÜRSAB Başkanımız Sn. Firuz Bağlıkaya’ya bir öneride de bulunduk. Türkiye’deki acentacı dostlarımızı ve meslektaşlarımızı düşünerek, yurt dışında bununla ilgili çalışmalar nasıl diye örnekleri de içeren bir proje çalışmasını TÜRSAB’a sunduk. Amacımız tamamen bizimle çalışan acentaların kendilerini güvende hissetmesi ve onların lehine icraatlar geliştirmekti. Bu nedenle Destination Options olarak şunu dedik: Destination Options ile çalışırken birinici elden hizmet ve fiyat alıyorsunuz ama size kendi ülkenizin koşullarında çalışma imkanı sunuyoruz. Yıllarca dünya çapında outgoing yaptığımız için, Outgoing yapan meslektaşlarımız açısından eksikler nedir, nasıl kendini güvende hissederler vs. derken onlar için Türkiye ofisimizi açtık ama daha sonra bir baktık ki biz yurt dışındaki seyahat acentası müşteri profilimizden Türkiye’de de incoming talepleri almaya başlıyoruz. Son üç yıldır Türkiye’de de incoming yapıyoruz. Burada da yine ağırlıklı olarak MICE yapıyoruz.

“YILLARCA TÜRKİYE MARKETİNE DMC KİMLİĞİYLE HİZMET VEREN ANCAK BELGESİZ EVDEN ÇALIŞAN FİRMALAR VAR”

Bırakın Türkiye’de bir ofisinin olup olmamasını yurt dışında yıllardır Türkiye’deki acentalara DMC kimliğiyle hizmet veren, hatta çok meşhurlaşmış ancak belgesiz evden çalışan firmalar var. Yıllardır hizmet veriyorlar ama evden çalışıyorlar ya da gidiyor bir şirket açıyor, belgesiz turizm lisansı olmadan… Kimsenin haberi yok, kimse gidip bakmıyor. Dolayısıyla bunlar çok ama çok önemli faktörler. O yüzden hakikaten biz acentalarımızı ve onların haklarını düşündüğümüz bunun için bu ofislerimizi açtık.

“TÜRKİYE’DE OFİS AÇMAMIZIN EN BÜYÜK VE TEK NEDENİ, TÜRKİYE’DE HİZMET VERDİĞİMİZ ACENTELERİMİZİ, ONLAR ADINA DAHA FAZLA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ İÇİNDİR”

Bütün bu şüpheleri ortadan kaldırmak için acentalarımıza hep hatırlatıyoruz, bizim ofislerimizin hepsi bulunduğu ülkede turizm lisanslı ofislerdir. Hal böyle olduğunda dahi bununla yetinmeyip yine acentalarımıza güven vermek için Türkiye’de de TÜRSAB lisanslı ofis açtık ki bu, hizmetlerimizden ve kendimizden ne kadar emin olduğumuzun kanıtıdır aslında.Sadece seyahat acentalarına hizmet veren bir DMC, incoming tur operatörü olarak en büyük hedefimiz; işimizi en doğru şekilde yaparak çalıştığımız her müşterimizi, bizi tavsiye edecek referansımız haline getirmektir”.

Destination Options’tan Türk MICE acentelerine Makedonya tanıtım gezisi