İstanbul turizmine UEFA dopingi

Last Updated on 31 Mayıs 2018 by Turizm Günlüğü

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin 2019’da UEFA Süper Kupa ve 2020’de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacak olmasını büyük çaplı uluslararası etkinliklerin geri döndüğünü işaret ettiğini belirtti.

Her iki finalin de en az 50’şer bin yabancının İstanbul’a gelmesi anlamına geldiğinin altını çizen Timur Bayındır, “Ancak kısa dönemli artışlar bir yana Türk turizminin, Türkiye’nin ve İstanbul’un imajının yeniden yükseltilmesi adına bu tip organizasyonlar çok faydalı olacaktır. Etkileri olumlu ve kalıcı olur” dedi.

Türkiye’nin ayrıca UEFA Euro 2024’e ev sahipliği adaylığını da sektör olarak ilk günden itibaren desteklediklerini vurgulayan Bayındır, bir dönem Antalya’nın futbol ağırlıklı olmak üzere yerli ve yabancı spor kulüplerinin kamp merkezi olduğunu hatırlatarak Antalya’da kamp yapan yabancı kulüp sayısının geçtiğimiz birkaç yılda azaldığına dikkat çekti.

“İMAJIMIZI YÜKSELTECEK HER ETKİNLİK İSTANBUL’U YENİDEN MODA ŞEHİR YAPACAKTIR”

Bayındır, ayrıca ülkemiz ev sahipliğinde uluslararası spor organizsasyonlarının artmasının Antalya’nın da yeniden spor kulüplerinin kamp merkezi haline gelmesine etken olacağını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Son iki yıldır uluslararası toplantılar, kongreler, spor turnuvaları vs gibi etkinliklerin birçoğu güvenlik bahane edilerek iptal edildi. Güvenlik günlük hayatımızın bir meselesi olmaktan çıksa da yabancı çevrelerde kasıtlı olarak oluşturulan bu algının dağıldığını görüyoruz. Bu tip organizasyonlar da ülkemize yönelik olumsuz algıların tamamen yok olmasına katkı sağlayacak niteliktedir. İki yıl öncesine kadar uluslararası kongre organizasyonlarının sayısı açısından ülke bazında Türkiye dünya çapında ilk 20’de, şehir bazında İstanbul ilk 10’daydı. Bugün maalesef sıralamada çok gerilerdeyiz. İmajın yükselmesini sağlayacak her etkinlik, uluslarası kongre ve toplantıların yönünün yeniden Türkiye’ye ve İstanbul’a dönmesini, İstanbul’un yeniden ‘moda şehir’ olmasını sağlayacaktır. Türkiye’nin turizm gelirlerini artıracak en önemli itici güç de bu olacaktır.”

“BU ORGANİZASYONLARI TANITIM FIRSATINA ÇEVİRMELİYİZ”

Organizasyonların ulaştığı geniş kitleler olduğunu vurgulayan Başkan Bayındır, “Bu organizasyonları şimdiden önemli bir tanıtım fırsatına çevirip İstanbul ve Türkiye için etkili filmler ve tanıtım çalışmaları başlatıp hazırlanacak filmleri maçların yapılacağı sırada da televizyonlar aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırmamız gerekir” dedi. UEFA Süper Kupa Finali 14 Ağustos 2019’da Beşiktaş Vodafone Park’ta, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ise 30 Mayıs 2020’de Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’nin ayrıca UEFA Euro 2024’e ev sahipliği adaylığı bulunuyor.