TÜRSAB’dan UKOME’nin D2 Yetki Belgesi kararına sert tepki!

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nce (UKOME) D2 Yetki Belgesi ile taşımacılık konusunda alınan kararın, seyahat acentalarını mağdur edecek son derece yanlış bir karar olduğunu açıkladı.

UKOME’nin D2 Yetki Belgesi ile taşımacılık konusunda aldığı karara tepki gösteren TÜRSAB, yaptığı yazılı açıklamada, UKOME tarafından alınan kararla; seyahat acentalarının işlerini nasıl yapacakları ile ilgili en ufak bir değerlendirme yapılmadan, turizmcilerin yok sayılarak meseleye ‘Taksici’, ‘Uberci’ perspektifinden bakılmakla yetinildiğini ve ülkemize en önemli döviz girdisini sağlayan sektörün göz ardı edildiğini ileri sürdü.

“ACENTELERİN TAŞIMA HAKLARINA KISITLAMA VE ENGELLEME GETİRİLİYOR”

TÜRSAB’ın; seyahat acentası belgesi ile taksicilik yapılamayacağına ilişkin daha önce defalarca açıklama yapmış bir kurum olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm kamuoyunun bilmesini isteriz ki; TÜRSAB olarak Seyahat Acentası belgesi ile taksicilik yapanların tespit edersek belgelerinin iptali yönünde işlem gerçekleştiriyoruz.

Hal böyleyken açıklanan UKOME kararında; 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu ve yönetmelikleri, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yapılan taşıma faaliyetlerine ve bu kanun ve yönetmelikler kapsamında faaliyet gösteren seyahat acentelerinin taşıma haklarına kısıtlama ve engelleme getirilmektedir.

“GETİRDİĞİMİZ TURİSTLERİ HAVALİMANINDA BIRAKMAMIZ MI İSTENİYOR?”

Esas itibariyle UKOME’lerde turizm sektörünü temsil eden kurumların yer almaması nedeniyle bu tür kararların çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. UKOME’de karar alanlar arasında turizm sektörü dışında birçok kurum ve kuruluş yer almasına rağmen, bu ülkeye 30 Milyar dolar döviz getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nden bir tane temsilci dahi yer almaması bu tarz kararları doğurmaktadır.

Seyahat acentaları, büyük emek sarf ederek yurtdışından turist getiriyorlar. Sadece ilk dört ayda 4 milyona yakın İstanbul’a, 8 milyona yakın da Türkiye’ye turist getirdik. Yapılmak istenen getirdiğimiz turistleri havalimanında bırakmamız mıdır?

“MİSAFİRLERİMİZİ ALMAMIZIN ENGELLENMESİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR”

Belediye belgeli araçlar her türlü taşımayı yaparken turisti getiren, riske giren, turistin tüm hizmetini veren ve turistin geldiği ülkede turiste karşı yasal olarak da sorumlulukları olan seyahat acentalarından kendi misafirlerini almaları engellenmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir.

UKOME kararının, gerçek seyahat acentalarının mağduriyetini önleyecek maddelerin eklenmesi suretiyle yeniden düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu gibi yanlışların tekrar etmemesi için UKOME içinde bundan sonraki süreçte TÜRSAB’ın yer alması gerektiği bir kez daha açık biçimde anlaşılmıştır. 12 bin üye acentesi ve 100 bin çalışanı ile ülkemizi dünya turizminde en üst sıralara taşıyan seyahat acentalarının temsiliyeti konusunda hakkının teslim edilmesi gerekir”.