Amasra bayramda 60 bin turist bekliyor!

Batı Karadeniz’de tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Amasra’da bayram için alınan rezervasyonlarla otel ve pansiyonlarda doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı.

6 bin nüfuslu ilçeye bayram tatilinde 60 bin turistin gelmesini beklediklerini açıklayan Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, “Ankara’nın en yakın sahili ve İstanbul’a yakınlığıyla büyük şehirlerdeki insanların tercihi olan Amasra, artan bir ivmeyle her bayram ciddi yoğunluk yaşıyor” dedi.

Gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulunan Emin Timur, Helenistik çağdan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Amasra’da bayram tatili için gerekli tedbirleri aldıklarını ve 6 bin nüfuslu ilçede bayram süresince en az 50-60 bin turist ağırlamayı beklediklerini dile getirdi.

Amasra ilçesinde, Ramazan Bayramı öncesi alınan rezervasyonlarla 3 bin yatak kapasiteli otel ve pansiyonların yüzde 90’ı dolduğunu ifade eden Timur, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda otel ve pansiyonlarımızdaki doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı. Bayramda tamamen dolacağını düşünüyoruz. 2009’da yılda 100 bin civarında turist ağırlayan ilçemiz, son yıllarda 600-700 bin sayısına ulaştı ve önümüzdeki 5 yıl içinde milyonları bulacaktır. Amasra Batı Karadeniz’in önemli destinasyonlarından biri. İnsanlar Ege ve Akdeniz’i yeterince keşfetti. Karadeniz keşfedilmeyi bekliyor. İlçemize gelen turistler kültür, deniz ve kum turizmini bir arada yaşama imkanına sahip oluyor. Ayrıca, mutfak kültürümüz de önem arz ediyor. Tabii küresel ısınmanın da etkisiyle Karadeniz’e olan ilgi fazlalaşıyor. Amasra, sadece denizi değil, tarihi, balık ve salata ağırlıklı mutfak kültürüyle turistlerin ilgisini çekiyor. Burada turizm fuarlarına katılmamız da önemli etken oluyor.”