Bayramda güvenli yolculuk için tavsiyeler

2024 Yılında Görülmesi Gereken En Popüler Tatil Rotaları: Türkiye'nin Önde Gelen Seyahat Sitelerinden Öneriler
2024 Yılında Görülmesi Gereken En Popüler Tatil Rotaları: Türkiye'nin Önde Gelen Seyahat Sitelerinden Öneriler

Last Updated on 11 Haziran 2018 by Turizm Günlüğü

Ramazan Bayramı’na az bir süre kala tatil planları yapanlar yol hazırlıklarına şimdiden başladı. Dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçilerinden Continental, bayramda güvenli bir yolculuk için sürücülere tavsiyelerde bulundu.

20 milyondan fazla aracın trafiğe kayıtlı olduğu Türkiye’de, özellikle bayram tatillerinde trafik ciddi derecede sorun teşkil ediyor. Bu güzel günlerde güvenli bir yolculuk için sürücülerin de bazı önlemler alması şart!

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental’in Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, “TÜİK verilerine baktığımızda trafik kazalarının yüzde 90’a yakınının sürücü hatalarından kaynaklı olduğunu görüyoruz. Bu da bazı basit önlemlerle güvenli yolculuğun mümkün olacağını gösteriyor. Güvenli bir yolculuk için en büyük rol sürücülerimize düşüyor. Kurallara uyarak ve yola çıkmadan önce bazı önlemler alarak binlerce hayat kurtarmak elimizde Continental olarak, tüm sürücülerimize trafik kurallarına her zaman uymalarını ve hız yapmamalarını tavsiye ediyoruz” diyor.

İşte Continental’in bayramda yola çıkacaklara tavsiyeleri:

– Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerinizin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol edin.
– Lastiklerin mutlaka mevsimine uygun seçilmesi gerekiyor. Yaz sezonunda araçlarınızın dört lastiğinin de yaz lastiği olmasına dikkat edin. Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha uzun fren mesafesine sahip olmanın yanı sıra çabuk aşınarak yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Hızla girilen virajlarda savrulma riskini göz ardı etmeyin.
– Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15-20 km’si içinde, lastik basıncı mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi halde, uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sürücüyü yanlış yönlendirip yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği içinde geçerlidir.
– Doğru hava basıncına sahip olan lastik, yol ile tam temas sağladığı için daha güvenlidir. Lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak; daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar.
– Yaz döneminde lastik diş derinliğinin 3 mm’nin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep olur.
– Ufak bir ayrıntı olarak görünse de, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
– Trafik kurallarına ve hız sınırlarına mutlaka uyulması gereklidir.
– Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda mutlaka mola verin. Yorgunluk, tepki sürenizin azalmasına ve dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır.