ATAV ekibi Perge Antik Kenti’nde

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), dünyanın ilk kadın belediye başkanı Plancia Magna’nın anıt mezarının 5 basamaklı podyumunun ortaya çıkmasının ardından büyük bir ilgi toplayan Perge Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarını yakından inceledi.

İncelemeye Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Yönetim Kurulu Başkanı Yeliz Gül Ege, Kazı Başkanı Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ve Profesör Doktor Nevzat Çevik katılım gösterdi.

ATAV’ın 6 Haziran tarihinde “Bir Sütun da Sen Dik” projesine sponsor olanları onurlandırmak için düzenlediği törende, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kazı sezonuyla ilgili ilk kazmayı vurmuş, kazmayı vurduğu yerde Plancia Magna’nın anıt mezarının beş basamaklı podyumu çıktığını ise sosyal medyadan duyurmuştu. Vali Karaloğlu’nun paylaşımının ardından Perge’yi ziyaret eden ATAV Başkanı Gül Ege ve yönetim kurulu üyeleri, kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

KAZI ÇALIŞMALARINDA DOĞU VE GÜNEY CADDELERİ İLK SIRADA

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, “Perge’nin 2018 yılı ilan edilmesinin ardından Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun önerisiyle başlayan kazı çalışmaları kapsamında özellikle Doğu caddeye ağırlık verildi. Batı caddesinde ise yapılan resterasyon çalışmalarının ardından çalışmalar disiplinli bir şekilde devam ediyor. Güney caddesinde de su kanalı çalışmalarına ağırlık verdik” dedi.

PERGE YILI KAPSAMINDA ETKİNLİKLER DÜZENLEYECEKLER

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise dünyanın ilk kadın belediye başkanı Plancia Magna’nın anıt mezarının 5 basamaklı podyumunun ortaya çıkmasının kendilerini heycanlandırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“ATAV, Perge yılı kapsamında yönetim kurulu olarak yapacağı aktivitelerde Perge’yi öncelikleri arasına aldı. Perge Antik Kenti’nin uluslararası platformda hak ettiği yeri alması için, Antalya Valiliği ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yaptığı ve yapacağı çalışmalara, katkımız artarak devam etmektedir. Biz bugün aynı zamanda ATAV’ın Perge’de gerçekleştireceği etkinlikler için mekan incelemesi yaptık, yakın zamanda halkımızın ve şehre gelen ziyaretçilerin de davetli olacağı “Perge Yılı Etkinlik Takvimi”mizi açıklayacağız.”

ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri, kazı ekibine; Antalya Tanıtım Vakfı’nın tişörtlerini ve vakfın logosunun yer aldığı şapkaları dağıttı. İşçiler, ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek ziyaretin sık sık gerçekleşmesini istediklerini dile getirdi.

Antalya turizm sezonuna Perge’den ‘Merhaba’ dedi