Çeşmeköy Hamamı ilgisizlikten yıkılmak üzere!

Dr. Ahmet Güler'in Facebook hesabından alınmıştır.

Döneminde Lydia, Pers, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans, Osmanlı egemenliklerini gören ve bugünler de sahip olduğu 8 bin yıllık tarihi özelliklerini bakımsızlıktan yitirmek üzere olan turizm cenneti Çeşme, bünyesinde barındırdığı tarihi eserlerin korunmakta sınıfta kaldı!

İzmir’de deniz, kum, güneş üçlüsünün birleştiği şirin bir tatil beldesi olan Çeşme’de birçok tarihi eserin kaderine terk edilmesi vatandaşlar tarafından eleştiri konusu oldu.

Görkemli doğal güzelliklere sahip olan Çeşme; sayısız koyları, berrak denizi, güneşi, ince kumları, deniz içinde kaynayan kükürtlü suların yanı sıra köklü bir tarihi de bünyesinde barındırıyor. Ancak bugünlerde bakımsızlıktan ve ilgisizlikten dolayı yıkılma tehdidiyle karşı karşıya kalan Çeşme’nin 8 bin yıllık tarihi, sosyal medyanın gündemine düştü.

Dr. Ahmet Güler de haberhürriyeti.com’da yayınlanan “Yuh Olsun” başlıklı yazısında konuyla ilgili “İzmir ve Çeşme, ilk Türk amirali Çaka bey ile övünür, heykelini diker ama onun eserlerini korumakta sınıfta kalıyor. Yöre Türkiye’nin en gözde tatil merkezi özelliğini taşırken, 937 yıllık tarihini unutmuş durumda. Halen ayakta duran bir hamam ve cami kalıntısının yanı sıra geniş mezarlığıyla Anadolu’daki Türk varlığının en eski belgesi niteliğindeki eser ve eserler ilgisizliğe inat zamana direniyor” ifadelerini kullanırken Facebook üzerinden yaptığı paylaşım da çok sayıda yorum aldı.

İşte Dr. Ahmet Güler’in sosyal medya paylaşımı ve vatandaşlardan gelen yorumlar: