Havalimanları 9 günde 5 milyondan fazla yolcu taşıdı

Last Updated on 21 Haziran 2018 by Turizm Günlüğü

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Ramazan Bayramı’nı da kapsayan 8-17 Haziran dönemindeki havayolu uçak ve yolcu istatistiklerine göre havalimanlarından 37 bin 140 uçak seferi gerçekleştirilerek 5 milyon 365 bin yolcuya hizmet verildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da Atatürk ve Sabiha Gökçen, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Muğla’da Dalaman ve Milas-Bodrum ile Alanya Gazipaşa havalimanlarının belirtilen tarihler arasında turizme yönelik yoğun hizmet verdiğini açıkladı.

Yolcu trafiğinin yarısının İstanbul’daki havalimanlarından olduğuna dikkat çeken Bakan Ahmet Arslan, turizme yönelik havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısının iç hatlarda 2 milyon 202 bin, dış hatlarda 3 milyon 163 bin olduğunu ifade etti.

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından yaklaşık 2 milyon 670 bin kişinin uçuş gerçekleştirdiğini de açıklayan Arslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Toplamda hizmet verilen yolcu sayısının 5 milyon 365 bini buldu. 29 Ekim’de ilk fazı hizmete açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın devreye girmesiyle bayram gibi özel günlerde daha fazla yolcuya hizmet sunulacak. Bayram tatilini fırsat bilen vatandaşlar iç hatlarda 16 bin 340, dış hatlarda 20 bin 800 olmak üzere toplamda 37 bin 140 uçak seferi gerçekleşti. Bu yılın Ramazan Bayramı tatili süresince turizme yönelik havalimanlarında günlük ortalama yolcu sayısında, geçen yılın Ramazan Bayramı tatiline göre dış hatlarda yüzde 5,76, toplamda yüzde 2,59 artış gerçekleşti.”