Çocuklu aileler için 8 tatil beldesi

Last Updated on 28 Haziran 2018 by Yaşar Çelik

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen otel araştırma-fiyat kıyaslama sitesi Neredekal.com, çocuklu ailelerin “tatilde nereye gitsek” sorusuna cevap olabilecek bir liste hazırladı.

Çocuklu aileler, tatilde gidecekleri yere karar verirlerken pek çok kıstası gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. Zira özellikle küçük çocuğu olanlar için gidecekleri yerde kum plaj, sıcak ve sığ bir deniz birincil öncelik olarak görülüyor. Bununla birlikte temiz ve nemsiz bir hava gibi unsurlar da ailelerin karar mekanizmasını doğrudan etkiliyor. Daha büyük çocuğu olan ailelerde ise doğa ve su sporu aktivite imkanlarının olması gibi etkenlerin ön plana çıktığını gözlemleniyor. Neredekal.com tüm bunların ışığında, çocuklu ailelerin “tatilde nereye gitsek” sorusuna cevap olabilecek bir liste hazırlayarak, tüm bu kriterleri bünyesinde barındıran tatil beldelerini mercek altına aldı.

Ayvalık merkeze 8 km mesafede bulunan ve 7 km uzunluğunda olan Sarımsaklı Plajı.

1–Ayvalık

Balıkesir’in popüler tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, sahip olduğu taş sokakları, oksijeni bol doğası ve tertemiz denizi ile harika bir tatil imkanı sunuyor. Ayvalık Merkez’e 8 km mesafede bulunan ve 7 km uzunluğunda olan Sarımsaklı Plajı ise, beldenin en ünlü plajı olarak biliniyor. Hem kum hem de denizinin sığ olmasından dolayı da çocuklu aileler için Sarımsaklı Plajı’nın fazlasıyla ideal olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz burada bulunan konaklama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz Plajı.

2–Ölüdeniz

Zaten plajı ile son derece ünlü olan beldelerimizden biri olan Ölüdeniz, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir başka tatil beldesi. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz Plajı’na ev sahipliği yapan Ölüdeniz, çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyor sezon boyunca. Avrupa’da Blue Lagoon ismi ile bilinen bu plaj, tertemiz kumsalları ve durgun denizi ile çocuklu ailelerin gözdesi olabilecek plajlardan bir tanesi olarak listedeki yerini alıyor.

Çeşme Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin tercih edebileceği bir plaj.

3–Çeşme

İzmir’in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme, incecik kumlarla kaplı plajları ile çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Özellikle Ilıca Plajı, küçük çocuğu olan ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği bir plaj. Deniz, uzun bir mesafe boyunca sığ ve sıcaklığı da oldukça ideal. Dolayısıyla burası size bu anlamda büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Alanya’da bulunan ve 2 km’lik uzunluğu ile bilinen Kleopatra Plajı.

4–Alanya

Antalya’nın en önemli turistik beldeleri arasında yer alan Alanya, uzun tatil sezonu boyunca yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Alanya’da bulunan ve 2 km’lik uzunluğu ile bilinen Kleopatra Plajı, renkli kumları, tertemiz denizi ve 8-10 metreye kadar sığ olmasıyla küçük çocuklu aileler için de son derece güvenli bir ortam oluşturuyor. Mavi bayrak sahibi de olan plajın etrafında çok sayıda konaklama alternatifi de mevcut.

Didim’in en meşhur plajı olan Altınkum Plajı.

5–Didim

Hem Ege’nin hem de Aydın’ın gözde tatil merkezlerinden biri olarak bilinen Didim, antik kentleri, pırıl pırıl denizi ve altın sarısı kumsalları ile her yıl çok sayıda turisti misafir ediyor. Didim’in en meşhur plajı olan Altınkum Plajı ise, çocuklu ailelerin güvenle denize girebileceği plajlardan biri ülkemizde. 500 metre uzunluğunda olan plaj, mavi bayrak ödülü almış plajlarımızdan biri aynı zamanda. Siz şezlongunuzda kitabınızı okurken, çocuklarınız da güvenle denize girebilirler burada.

İncecik kumları ve muhteşem manzarası ile Kızkalesi Plajı.

6–Kızkalesi

Mersin’in sahip olduğu güzel sayfiye yerlerinden biri Kızkalesi. Belde, kendisiyle aynı ismi taşıyan bir plaja da ev sahipliği yapıyor. İncecik kumları ve muhteşem manzarası ile gönüllerde taht kuran Kızkalesi Plajı, mavi bayrak sahibi plajlarımızdan biri aynı zamanda. Denizinin muhteşem olmasının yanı sıra, 50 metreye kadar sığ olması ve birden derinleşmemesinden dolayı küçük çocuklu aileler için oldukça ideal bir plaj olma özelliği taşıyor Kızkalesi Plajı.

Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

7–Datça

Ülkemizin en güzel tatil beldeleri arasında gösterilen Datça, kumsalları, doğal zenginlikleri ve tarihi dokusu ile bir gidenin bir daha gitmek isteyeceği kadar hafızalardan silinmeyecek güzelliklerle dolu. Datça, sadece kum plajları ile değil, nemsiz ve oksijeni bol havası ile de çocuklarınızla birlikte oldukça rahat bir tatil yapmanıza imkan sağlıyor. Elbette merkeze yürüme mesafesinde bulunan çok sayıda plaj da var. Özellikle Kumluk Plajı, hem ince kumları hem de denizin sığ olmasından ötürü çocuklu ailelerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Akyarlar’da su derinliği sahilden 50 metreye kadar gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor. 

8–Akyarlar

Bodrum’un gözbebeklerinden biri olan Akyarlar, sahip olduğu masmavi denizi ve sapsarı kumsalı ile çocuklu ailelerin oldukça rahat edebileceği bir tatil merkezi. Eski bir Rum köyü olan Akyarlar, Bodrum Merkez’e yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Akyarlar’da su derinliğinin sahilden 50 metreye kadar gittiğinizde bile diz mesafesinde kalıyor olması, burayı küçük çocuklu aileler için ideal kılıyor.