Capital Partner’in Kaplankaya yatırımında Six Senses grubuyla işbirliği

Six Senses Kaplankaya

Milas Bozbük’te yaklaşık 5000 dönüm arazi üstüne kurulan, kendine ait 7 koyu bulunan dünyadaki en büyük 20 projeden biri olduğu söylenen Kaplankaya’da geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci projenin sahibi Capital Partner’ın ortaklarından Burak Öymen’le buluştu.

Milas Bozbük’te yaklaşık 5 bin dönüm arazi üstüne kurulan, kendine ait 7 koyu bulunan dünyadaki en büyük 20 projeden biri olduğu söylenen Kazak sermayeli fon şirketi Capital Partners’in Kaplankaya projesinin işletmesini üstlenen ABD’li fon şirketine ait sağlıklı yaşam oteli Canyon Ranch ile anlaşamayacaklarını anlayıp yollarını ayırıp, yine Amerikalı fona ait; Yunanistan, İsrail, Hindistan, Vietnam, Maldivler, Portekiz, Tayland, Singapur gibi farklı ülkelerde tesisleri olan, Well Being/sağlıklı ve mutlu yaşam mottosuyla farklı bir tatil anlayışı sunan Six Senses grubuyla işbirliğine gitti.

Kaplankaya Projesine giden isimlerden olan Hürriyet Yazarı Müge Akgün’ün bu günkü yazısında aktardığına göre; Kaplankaya, evler, otel ve kendi evini inşa etmek isteyenlere satılan araziler olmak üzere üç ayaklı bir proje. 141 odalı bir otel ve 76 ev tamamlanmış. Evlerin 60’ında yaşanıyor. Projenin sadece yüzde 8’i tamamlandığı için inşaatlar devam ediyor. Evlerin büyük bir bölümü Türkiye ve yurtdışından iş ve sanat dünyasından tanınmış isimlere ait. Kaplankaya’nın 7 koyu var, üçü otel için olmak üzere beşi plaj olarak kullanılıyor.

Kaplankaya Projesinde; 141 odalı bir otel ve 76 ev tamamlanmış.

Kazak sermayeli fon şirketi Capital Partners; 1 yıl kadar önce, otelin işletmesini üstlenen ABD’li fon şirketine ait sağlıklı yaşam oteli Canyon Ranch ile anlaşamayacaklarını anlayıp yollarını ayırmışlar. Yine Amerikalı fona ait; Yunanistan, İsrail, Hindistan, Vietnam, Maldivler, Portekiz, Tayland, Singapur gibi farklı ülkelerde tesisleri olan, Well Being/sağlıklı ve mutlu yaşam mottosuyla farklı bir tatil anlayışı sunan Six Senses grubuyla işbirliğine gitmişler. Toplam yatırımı 250 milyon dolar tutarında olan otel projesinin değişim ve dönüşümü, 20 milyon dolarlık ek bir yatırıma mâl olmuş. Milas bölgesinde bulunan Kaplankaya’ya kara ve denizyolunun yanı sıra helikopterle ulaşım sağlanıyor. Projenin ilk bölümünü oluşturan Canyon Ranch, Kaplankaya yatırımının yüzde 20’sini ifade ediyor. Diğer bölümleri 10 yılda tamamlanacak projenin toplam yatırım değeri 1.5 milyar dolar olacak.

Doğaya uyumlu, saygılı ve sürdürülebilir turizm yapılıyor.

“Türkiye’de turizm ve kıyı yaklaşımı konusunda yeni bir anlayış getirdik”
Türkiye’nin tanınmış diplomat ve siyasetçilerinden olan Onur Öymen’in oğlu Burak Öymen, 2001 yılında Erkan Erkek ve Kazak ortağı Serzhan Zhumashov’la birlikte Capital Partners’ı kurmuş. Kazakistan, Rusya, Azerbaycan ve Türkiye’de gayrimenkul yatırımları yaparken, 2005 yılında önlerine gelen bir teklif üzerine Milas’ın Bozbük mevkiindeki bu araziyi satın almışlar. Ve Norman Foster, Han Tümertekin, Nevzat Sayın, Şevki Pekin ve Can Çinici’nin de aralarında olduğu dünyaca ünlü 10 mimarla çalışmaya karar vermişler.

Öymen “Tabii ki asıl hedefimiz başarılı olmak ve kâr etmek… Ama daha az kazanmayı göze alarak kaliteye yatırım yapmak istedik. Türkiye’de turizm ve kıyı yaklaşımı konusunda yeni bir anlayış getirdiğimizi düşünüyorum. Mimari özgünlük, doğaya saygı ve topografyaya uyumlu özgün bir mimari geliştirdik” diyor.

Projenin mimarlarından Norman Foster’ın dağın tepenin şekline, güneşin konumuna göre tasarladığı üç ev ve yat kulübü de bu anlayışla yapılıyor. Turizmin tam da dar boğazda olduğu bir döneme denk geldiği için zorlanmışlar ama hiçbir zaman bırakmayı ya da ara vermeyi düşünmemişler.

Kaplankaya’nın 7 koyu var, üçü otel için olmak üzere beşi plaj olarak kullanılıyor.

Ama ortaya huzurlu, sağlıklı, sürdürülebilir iyi yaşam konseptli, gözlerden uzak ve tabii ki sakin, büyük kentlerin kaosundan bunalan yaşam detoksu yapmak isteyenlerin tüm beklentilerine cevap verecek bir tesis çıkmış. Burak Öymen hedefledikleri ve sahip oldukları müşteri profilini gösteriş merakından uzak, sahip olduklarını özümsemiş bir kitle olarak tanımlıyor.