Gastronomide Türkiye adına sevindirici gelişme!

Türk Gurme ve Gastronomi Yazarı Gazeteci-Yazar Boğaç Yüzgül.

Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği ‘En İyi Mutfak Araştırmaları Yarışması’nda Türk Gurme ve Gastronomi Yazarı Gazeteci-Yazar Boğaç Yüzgül’ün araştırması en iyi beş eserden biri olarak ilan edildi.

Türk ve Dünya Mutfağı üzerine yaptığı sayısız inceleme ve araştırma yazısı ile, özellikle gastronomi, gastronomi turizmi ve yiyecek-içecek dünyasının büyük takdirini toplayan Uluslararası Mutfak Sanatçıları ve Gurmeler Birliği Türkiye Masası Yönetim Kurulu Onursal Üyesi ve Dünya Yöresel Lezzetleri Tanıtma Platformu Başkanvekili Boğaç Yüzgül, Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği tarafından, ‘ŞERBETTEN SORBEYE’ adlı araştırmasıyla, 2017 yılının mutfak alanında yayınlanmış olan en iyi beş araştırması arasında gösterilerek, uluslararası onur plaketi ile ödüllendirildi.

AFP ve AP kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birilği’ne, ‘Gastronomide 2017’nin En İyi Araştırmacı Gazetecileri’ kapsamında toplam 274 eser başvurdu. Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği Seçici Kurulu, söz konusu eserler içerisinden, 34’ünü bir üst değerlendirme kuruluna göndererek, Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği En İyi Mutfak Araştırmaları Yarışması jürisinin beğenisine sundu.

Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği En İyi Mutfak Araştırmaları Yarışması jürisinin yaptığı değerlendirme sonunda , Hindistan’dan Zubin Acirmehamati’nin ‘FLAMBE TEKNİKELRİ’, Letonya’dan Amira Kaveskiova’nın ‘KAHVALTILIK DTENİZ MAHSULLERİ’, Türkiye’den Boğaç Yüzgül’ün ‘ŞERBETTEN SORBEYE’, Meksaka’dan Louis Alperto Palentiara de Kosoranavainaara’nın ‘PİRİNÇLEME BULGURLAMA’ ve İtalya’dan Conti Eviralai’nin ‘KREPPA MARGARITTA’ adlı beş araştırması; 2017 yılının en iyi beş araştırması arasında ilan edildi.

Daha önce aralarında Vedat Milör, Ali Güler ve Vedat Başaran’ın da yer aldığı 277 kişilik bu listede; gastronomi ve gastronomi turizmi alanında çok sayıda çalışması bulunan Boğaç Yüzgül; 8. Türk gastronomi gazetecisi olarak adını yazdırmış oldu.

Zubin Acirmehamati, Amira Kaveskiova, Boğaç Yüzgül, Louis Alperto Palentiara de Kosoranavainaara ve Conti Eviralai; Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği En İyi Mutfak Araştırmaları Yarışması kapsamında Ağustos 2018’de düzenlenecek törenle onur plaketi ile ödüllendirilecek ve dünyada resmi manada gastronomik gazetecisi ilan etme yetkisine sahip olan Dünya Mutfak Gönüllüleri ve Araştırmacıları Birliği Genel Listesi’ne dahil edilecek.