Çanakkale turizmine uzun vadede ‘Troia Yılı’ katkısı!

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis ve Turizm Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer

Last Updated on 6 Temmuz 2018 by Turizm Günlüğü

2018 Troia Yılının Çanakkale turizmine olan etkisini değerlendiren Çanakkale Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel, “2018 Troia yılı, bu yıl olmasa da uzun dönemde Çanakkale’ye büyük katkısı olacak. Küçük çapta olsa da 2018 Troia yılı sebebiyle, uzun süredir görmediğimiz Fransızlar, İtalyanlar ve İngiliz grupları burada görmeye başladık” dedi.

Şu anda en çok doluluk oranlarını iç pazar ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Salih Zeki Yüksel, 2018 Troia yılı sebebiyle Uzak Doğu’dan da bir hareketlilik yaşadıklarını belirtti.

Çanakkale turizmindeki gelişmeleri turizm yazarı Halil Öncü’ye anlatan Çanakkale Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel, “Uzak Doğu’dan Japonları çok görmesek de Kore, Singapur Malezya, Tayland gibi ülkelerden gelenler var” diye konuştu.

Ayrıca bulundukları bölgeyi her zaman tercih eden Avustralya ve Yeni Zelandalı misafirlerinden de talep gördüklerini ifaden eden Yüksek, açıklamalarına şöyle devam etti:

Çanakkale Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel

TURİSTLER ASLA PİŞMAN OLMAYACAK

“2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi ile birlikte bu yılı biraz daha hareketli geçiriyoruz. 2018 Troia yılı nedeniyle fuarlarda yapılan reklam ve tanıtımlar nedeniyle bu hareketliliği yaşıyoruz. Bölgeyi ve özellikle Troia bölgemizi merak edip gelen misafirlerimiz Çanakkalemize bir hareketlilik kattı. Bölgemizde yoğun bir Kültür turları yok ama yine de Troia yılının az da olsa etkisini görüyoruz. Şehir merkezinde olan bir otel olarak, deniz-kum-güneş turizmi olmayan bir bölgede kültür turizminin önemine dikkat çekmek istiyoruz. Troia yılının Çanakkale’ye olan etkisini çok az hissediyoruz. 2018 Troia yılının bu yıl olmasa da gelecek yıllarda etkisinin daha çok olacağını düşünüyoruz. Troia Müzesinin açılacak olması da önemli. Bunun için yapılacak olan reklamlar da etkili olacaktır. Bu yıl her ne kadar etkisi olmasa da gelecek yıllar için etkili olacağını düşünüyorum. Çanakkale’ye gelen misafirlerimiz bizim tarihi alanlarımız Gelibolu Yarımadamız Şehitliklerimiz, Kültür mirası Troiamız, Alxsandra Troias, Assos Bölgesini ve Biga Bölgemizdeki Parion’u görmeye geliyorlar. Misafirlerimiz Kültür turları arasında önde gelen bir destinasyon olan Çanakkale’yi tercih etmeleri durumunda asla pişman olmayacaklardır.”