Festivallere gidecek olanlara özel rehber

Last Updated on 6 Temmuz 2018 by Yaşar Çelik

Yeni nesil seyahat platformu Tripoki, her yıl müzikten sanata birçok etkinliği kapsayan festivallere katılmak için dünyanın farklı noktalarına seyahat edenler için birbirinden özel ipuçları sıraladı.

Yazın başlamasıyla birlikte Türkiye’den ve dünyanın farklı noktalarından birçok festival start almaya başlarken sizde bu organizasyonlara katılmadan önce ‘nasıl hazırlık yapmak gerekir, festivallerin yazılı olmayan kuralları nelerdir?’ gibi soruların cevabını merak ediyorsanız… İşte cevabı!

Tripoki, giyimden kamp malzemelerine kadar tüm festival süreçleriyle ilgili detaylar hakkında şu önerilerde bulundu:

Hafif ve tarzınızı yansıtan parçalar seçin

Festival boyunca çadırda kalacakların sırt çantalarına koyacakları her şeye çok dikkat etmeleri ve fazladan hiçbir eşya almamaları gerekiyor. Erkekler için şort, tişört, gömlek ve atletler yeterli olacaktır. Kadınlar ise çantalarındaki en büyük bölümü uçuş uçuş elbiselere, crop tişörtlere ve şortlara ayırabilir. Duş alanları genellikle açık olduğundan mayo veya bikini gerekecektir. Bu parçalar gün içinde şortlarla da kombinlenebilir.

Rahat ayakkabılar giyin

Festivalde günün büyük bir bölümü ayakta ve dans ederek geçtiğinden ayakkabı tercihi sneaker’lardan yana olmalı. Topuklu ayakkabılar, çantada yer kaplamaktan başka bir işe yaramayacaktır! Parmak arası terlikler de yalnızca duşta ve kamp alanı sınırlarında kullanılmalı, konser alanında mutlaka kapalı ayakkabı tercih edilmelidir.

Kişiliğinizi yansıtın

Festivaller, herkesin özgür olduğu ve kişiliğini yansıtabildiğini etkinliklerdir. Örneğin burada, şehirde sürmeye cesaret edemediğiniz simleri ve renkli eyeliner’larınızı kullanabilirsiniz. Dans ederken rahatsız etmeyecek ve güneş izi oluşturmayacak takılar tercih etmelisiniz. Boncuklu ya da neon ipli halhallar, festivaller için iyi bir seçim. Konseri rahatça izlemek için son dönemde yeniden moda olan bel çantalarından takabilir, festival alanını ise postacı modelleri veya küçük sırt çantalarıyla rahatlıkla gezebilirsiniz.

Kamp malzemelerini doğru seçin

Festival alanından çadır kiralayanlar birçok malzemeye hazır ulaşacak ancak kendi çadırı ile gidenlerin büyük ve fonksiyel bir sırt çantası seçmesinde yarar var. Kıyafet ve diğer eşyaları yerleştirdikten sonra, çadır, mat, yastık ve gidilen bölgeye uygun kalınlıkta bir battaniye, çantanın uygun yerlerine bağlanabilir. Çadır içi fener ve minik bir el feneri de birçok noktada kurtarıcı olacaktır.

Bunlara dikkat edin

– Festival biletinizi erken alarak indirimlerden yararlanabilir, kamp seçenekleri arasından konforunuz ve bütçeniz için en uygununu seçebilirsiniz.

– Değerli eşyalarınızı yanınıza almayın, paranızı küçük çantanızda veya telefon kabınızın içinde saklayın.

– Festivalin internet sitesinde yer alan kuralları dikkatlice okuyun, reçeteli ilaçlarla ilgili yönlendirmeleri dikkate alın.

– Festival kalabalığında telefon şarjı ile uğraşmamak için güneş enerjisiyle çalışan taşınabilir şarjlardan edinin.

– Yola çıkmadan önce, bölgedeki hava durumunu mutlaka kontrol edin. Güneş gözlüğünüz ve güneş kreminiz zaten yanınızda olacaktır ama yağmur söz konusuysa çadır için branda, kendiniz için de yağmurluk, bot veya yağmur çizmesine ihtiyacınız olabilir.

Festival planınızı Tripoki ile yapın!

Bu yıl EXIT, Sziget ve Unplugged Music Festival’in sponsorları arasında yer alan Tripoki, uçak bileti, konaklama, araç kiralama ve transfer gibi festival için ihtiyaç duyulan her şeyi tek bir noktada sunuyor.

Sepet uygulamasını Türkiye’de hayata geçiren platform olan Tripoki, tüm ürünleri tek bir sepette toplayarak https://www.tripoki.com/tr üzerinden tek seferde kolayca satın almaya olanak tanıyor. Üstelik Tripoki’de, tüm kredi kartı sahiplerine 9’a kadar olmak üzere diledikleri sayıda taksit imkanı veriliyor.

Tripoki ile Sziget Festivali’ne otobüsle yolculuk