Booking.com’a TÜRSAB bünyesinde ‘kurumsal üyelik’ statüsü geliyor

Last Updated on 9 Temmuz 2018 by Yaşar Çelik

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Booking.com ve benzeri sitelerin TÜRSAB’ın kurumsal üyesi olmasının önünü açacak yeni bir yasal düzenleme yapacaklarını ifade ederek, “Bu yasal düzenleme yapıldıktan sonraki dönemde Booking.com ve benzeri siteler büyük ihtimalle Türkiye’de yeniden açılacaktır” dedi.

CNN TÜRK’te dün yayınlanan Hafta Sonu programında Hakan Çelik’in konuğu olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra Booking.com ve benzer sitelerin yakın zamanda yeniden açılacağını açıkladı.

Kendilerinden önceki dönemde görev yapan TÜRSAB yönetiminin, haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Booking.com aleyhine açtığı davanın devam ettiğini belirten Bağlıkaya, “Oradaki sıkıntı, Booking.com’un her hangi bir kayıt altına girmeme refleksinden kaynaklanıyor. Geçenlerde geldiler, kendileriyle bir görüşme yaptık. ‘Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yapmadık, Türkiye’de de böyle bir organizasyonun içine giremeyiz’ dediler ama biz şuna ikna ettik onları: TÜRSAB bünyesinde ‘kurumsal üyelik’ statüsü geliştireceğiz… Merkezleri Türkiye dışında olup aslında ticaretin birebir içinde değil de tüketiciyle turizmciyi buluşturarak para kazanan Booking.com gibi sitelerin kurumsal üyemiz olabilmesinin önünü açacak yeni bir yasal düzenleme yapacağız. Söz konusu yasal düzenlemeyi yaptığımızda Booking.com ve benzeri sitelerle ilgili sorun çözülecektir. Yasal düzenlemeyi yapar yapmaz onları kurumsal üye yapacağız. Ondan sonraki dönemde Booking.com ve benzeri siteler büyük bir ihtimalle açılacaktır” açıklamasında bulundu.

Yabancı ve yerli turistlerin en çok başvurdukları seyahat ve tatil platformu Booking.com geçtiğimiz yılın Mart ayında TÜRSAB’ın açtığı dava sonrasında haksız rekabet yarattığı gerekçesi ile kapanmıştı. Booking.com üzerinden Türkiye’de rezervasyon yapılamazken, yurtdışı rezervasyonlarda ise site halen hizmet veriyor.