Arap turist yoğunluğu, Trabzon’da en yüksek seviyesinde

Last Updated on 19 Temmuz 2018 by Yaşar Çelik

Seçim döneminde bekleyişe geçen Arap turizmi, seçimlerden sonra hızla katlanarak devam ediyor. Arap turist yoğunluğu, Trabzon’da son zamanların en yüksek seviyesine vardı. Otellerdeki doluluk oranları yüzde 95’lere kadar ulaşırken,sektör temsilcileri rezervasyonların Eylül ayına kadar ulaştığını belirtiliyor.

İklim şartları, doğal güzellikler ve direk uçuş imkanları ise Trabzon’un tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Körfez ülkeleri ile turizm ticareti yürüten SY Group CEO’su Yaser Haddad, “Geçtiğimiz yıla göre gelen turist sayısı, seçim döneminden sonra yüzde 50 arttı. Türk – Arap turizmi bu dönemde altın çağını yaşayacak.” dedi.

SY Group CEO’su Yaser Haddad

Seçim süreciyle beklemede olan Arap turizminin, seçimlerin atlatılması ile hızla artarak devam ettiğini belirten Trabzon Real King Suit Hotel sahibi Burak Zengin, “Sezonun uzamasıyla gelen ve gelecek olan turist sayısı da arttı. Sürekli sıcak olan bir coğrafyadan gelen Arap turistler Trabzon’da gördükleri manzaraya aşık oluyorlar.” dedi. Sezonun en yoğun zamanlarını birini yaşayan Trabzon’a rezervasyonlar devam ediyor. Şehrin önemli merkezlerinde, tabelalara İngilizce yön bildirimlerinin yanı sıra Arapça eklemelerde yapılmış durumda.

Trabzon Real King Suit Hotelin Kral Dairesi

Kişi Başı Minimum 500 TL Harcama Yapıyorlar
En az 4 kişilik gruplarla gelen Arap ailelerin sayısı 8 kişiyi bulabiliyor. Bir kişinin otel konaklama ücretleri hariç en az 500 Lira harcadığını ve bu rakamın kişi başı 3 bin 5 yüz Lira’yı bulduğunu belirten Yaser Haddad, “Uzungöl, Çakırgöl ve Sümela favori mekânlarını oluşturuyor. Tatil boyunca şehir merkezinde tarihi mekanları gezip bol bol alışveriş yapıp, yayla, göl ve şelale ziyaretleri gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz yıl 2 Milyar Dolar katkı sağlayan Arap turizminde bul yıl ki hedefimiz 3 Milyar Dolar. ” dedi. Gecelik konaklama sayılarının da arttığını belirten Trabzon Real King Suit Hotel sahibi Burak Zengin, “Direk uçuş ile gelen turistlerin konaklama sayıları diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha fazla. Avrupa ülkelerine giden turistler genelde 2 gecelik konaklama yaparken, Trabzon’da 15 geceye varan konaklamalar mevcut” açıklamasında bulundu.

Trabzon Real King Suit Hotel sahibi Burak Zengin

Eşsiz Doğası, Tarihi, Gelenek Ve Görenekleri İle İlgi Odağı
Muhteşem doğası, tarihi ve kültürel eserleri, gelenekleri, görenekleri ile serin ama yağmurlu havasıyla ilgi odağı olan Trabzon, hızla gelişen otel sektörüyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Trabzon Real King Suit Hotel sahibi Burak Zengin “Trabzon’u en çok Suudi Arabistan ve Katar’dan gelen turistler tercih ediyor. Doğal ve tarihi mekanların büyüsüne kapılan Arap turistler, yatırımlarını da Trabzon’ da gerçekleştiriyor” dedi.