Sağlık turizmini atağa geçirecek uygulama Türkiye’de!

Last Updated on 20 Temmuz 2018 by Turizm Günlüğü

Alman yazılım şirketi MEDZAPP sağlık sektörü için geliştirdiği aplikasyonu Türk doktorlarına açıyor. Sağlık turizminde yükselen değer Türk doktorlarının yayılımı için ikna edilen Medzapp, ‘Avrupa ile aramızdaki sorunlara rağmen Türkiye’ dedi.

Anlaşma için Türkiye’ye gelen Aplikasyonun Alman ekibinden Philipp Butzbach, uygulamayı sağlık turizm paydaşlarına tanıtarak “Türkiye eşsiz bir pazar ve umut vadeden bir partner. Birlikte çalışmak bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Yatırımcı Musa Çavuş ve İhracatı Geliştirme Merkezi Genel Müdürü Murat Işık‘ın yoğun çalışmaları ile sağlık turizminde önemli bir pazar olan Almanya ve Alman halkının Türkiye’de sağlık hizmeti alması için protokol imzaladı. Bu amaçla Türkçe versiyonu hazırlanan ve Türk doktorların kullanımına açılan uygulama için örnek çalışma ve pilot uygulama için Antalya seçildi.

12 Temmuz‘da Antalya Rixos Otel’de yapılan çalışma ile Türk sağlık sektörüne tanıtılan uygulama Musa Çavuş’un yatırımı dışında, yatırım turu olmamasına rağmen 4 milyon dolar yatırım aldı. Sistem Türk doktorların sağlık turizminde yoğun reklam yaptığı Almanya pazarı için bir Truva Atı stratejisi de barındırıyor.

TÜRK SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ÇOK ŞEY VADEDİYOR

Musa Çavuş başlangıç fonu olarak 2 milyon dolar yatırımla Türkiye‘ye getirmeye ikna ettiği Medzapp için “Bunu sadece yatırım ekosistemine girmek için kabul etti” diyor. Yine Musa Çavuş “Yapılan çalışmalar ve Antalya organizasyonun da hekimlerin ve hastanelerin ortaklık teklif etmesi ile daha şimdiden 4 milyon yatırım alan sistem için Türk Sağlık Turizmi için çok şey vadediyor” dedi.

BİR DİZİ ÖZELLİK

Alman Hükümeti’nin yazılım yolculuğunda rakiplerine yetişmek için desteklediği projeler kapsamında; Alman projelerinin pazardaki başarılı örneklerinden biri olan Medzapp Sağlık turizm alanındaki dünya ticaret hacmini 1 trilyon doların yüzde 10’unu b2b ve b2c modeli b2g modelleri ile çalışmayı sürdürüyor. Online görüntülü iletişimde anlık tercüme teknolojisi üzerine çalışan platform, gizlilik, veri güvenliği, tıbbi tahlil ve görüntüleme sistemleri için dosya transfer özelliği sağlıyor.

ALMAN KULLANICI İÇİN KOLAYLAŞTIRICI MODEL

Doktor ya da sağlık kuruluşunun mobil uygulamayı özelleştirip kendi aplikasyonu gibi kullanma özelliği sayesinde appwords, appseo, appsem ve bigdata ile senkronize çalışan bu özellik Türk sağlık turizminin Alman kullanıcı için önünü açıyor. Alman sigorta sisteminin sistematik olarak adapte edilerek indirme ve kullanma alanı genişleyen aplikasyon aynı zamanda Alman sağlık sistemi için kolaylaştırıcı model olarak kabul edildi. Doktor ve hasta arasında zaman planlaması veri platformu görevi gören Medzapp sağlıkta verimliliği  yüzde 17 ile yüzde 23 arasında etkiliyor.

ŞİMDİDEN 400 DOKTOR BAŞVURDU, İLK YIL 10 BİN DOKTOR BEKLENİYOR

15 Eylül‘de yatırımcı ve sağlık sistemi için aplikasyonun saha çalışmasına başlayacak ekip, şimdiden 400 doktorun üyelik başvurmasını umut verici olarak görüyor. Bunun ilk yıl 10 bin, ikinci yıl 30 bin olacağını öngörüyor.

ÖNEMLİ İSİMLERDEN DESTEK

Ayrıca Medzapp, birden fazla gelir modeli alt yapısı ve Türk sağlık turizminin ve Alman sağlık sisteminin akredite yazılımı olması ayrı bir avantaj sağlamaktadır. IOS ve Andorid versiyonları da çalışan model, tıbbi süreç yönetim, sağlık turizmi, Türk sağlık sistemi konusunda İGEME‘den Murat Işık ve sigorta sistemi uyumu konusunda Dr. Arda Sürel‘den, Sağlıkta Süreç yönetiminde Medical’in Türkiye’den Prof. Ali Ayyıldız‘dan teknik destek alarak Türkiye şartlarına uyum ve sistem adaptasyonu sağlıyor.

SIRADA HİNDİSTAN, TAYLAND VE MALEZYA VAR 

15 Eylül 5 Ekim arasında yapılacak Roadshow ile sahaya inecek olan MEDZAPP, İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Trabzon, Denizli, Edirne illerini kapsayacaktır. Türkiye sonrası sağlık turizmi, diğer ülkeleri de modele ekleyecek. Musa Çavuş, “2018-2019 yılların da sadece Türkiye lokasyonun da çalışma yapmak için uğraştıklarını ve sağlık turizminde Türkiye‘ye böyle bir avantaj sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Uygulama için Sağlık Turizmin de çalışılacak başlıca ülkeler arasında Hindistan, Tayland ve Malezya bulunuyor.