Rus acenteler neden zor bir dönemden geçiyor?

Rusya pazarı, 2017 yılında gerçekleşen uluslararası trafiğin bir önceki yıla göre yüzde 18,6 gerçekleşmiş olmasından yola çıkarak 2018 beklentilerini yükselterek planlamalar yaptı. Fakat 2018’in ilk altı aylık hava trafiği verileri bu öngörünün fazla abartılı olduğu ortaya koydu. 2018 Hedefleri tutturmak isteyen acenteler arasında bu durum yoğun bir rekabete sebebiyet verdi. Büyük acentelerde bir sorun görülmezken küçük ve orta ölçekli 2-3 acentenin iflasına tanık olduk. Veriler gösteriyor ki bu sayı önümüzdeki günlerde çoğalabilir.

Haziran 2018’de Rus hava yollarının yolcu trafiği artışı yüzde 9.4 oldu. Federal Hava Taşımacılığı Ajansının operasyon verilerine göre, geçen ay Rusya Federasyonu operatörleri 11,3 milyon kişiyi taşıdı.

Böylece, yolcu trafiğindeki artış, bu yılın Mayıs ayına göre yüzde 8.7 seviyesinde hafifçe artmıştır.

Bununla birlikte, önceki aylarda hizmet verilen yolcu sayısı çift haneli oranlarla artmıştır:
Ocak ayında – Şubat ayında yüzde 14,2
Mart ayında yüzde 10,9
Nisan ayında yüzde 12,0
Haziran ayında ivme düşerek yüzde 8.7 düzeyinde kalmış, beklenen yoğunluk gerçekleşmemiştir.

TCH tahminlerine göre bu yılki uluslar arası yolcu trafiği 2017 yılına göre daha yavaş bir hızda büyüyecek ve yüzde 10 seviyesinde olacağı tahmin edilmektedir. 2017 yılında Rus operatörlerinin yolcu trafiği bir önceki yıla göre yüzde 18,6 arttı.

Kaynak: Anna Zvereva, Wikimedia

Rusya Genelinde Hava yolu trafiğinde artış olmakla birlikte beklenin çok altında kalması bazı acentelerin uçak planlamaları da altüst olmuş durumunda uçaklar çoğu zaman yarı boş durumda. Acentelerin tabiri ile “koltuk yakılıyor”.

Ülkemize gelen yolcu sayısında hatırı sayılır artış olsa da beklenen düzeyde gerçekleşmedi.

Haziran ayında ve Temmuz başında çok koltuk yakıldı bölgelerden bazı uçuşlar mümkünse geri çekildi.

Rusya pazarında da 2017 uluslararası trafiğin bir önceki yıla göre yüzde 18,6 gerçekleşmiş olması 2018 beklentilerini yükselterek planlamalar yapılırken yıl bazında tahminlerin çok altında yüzde 14 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Bu durum sektörde yoğun rekabete sebebiyet verdi, küçük- orta ölçekli acenteleri sıkıntıya soktu. Son 1 ayda ana acentelerde sıkıntı görülmezken 2-3 küçük- orta ölçekte acentenin iflasına şahit olduk ve yenilerinin ayak seslerini duyulur gibi.

Natalie Tours, Türkiye dahil tüm turlarını iptal ediyor

“DSBW Tours” iflasını açıkladı!