5 gün içinde Schengen vizeleri ellerinde!

Altı aylık turist sezonu boyunca Çeşme, Kuşadası ve Ayvalık’ta hizmete giren vize ofislerinde Yunanistan vizesi başvuruları tüm hızıyla sürüyor.

Yunanistan vizesi başvuruları işlemlerinin gerçekleştirildiği ofislerde 20 avrosunun servis bedeli olmak üzere 80 avro karşılığında 5 gün içinde Schengen vizelerinin başvuru sahiplerine ulaştırılması ise Ayvalıklı tatilcilerin yüzünü güldürüyor.

Bölge Ticaret Odaları ile Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu arasında imzalanan protokolle Ege’nin iki komşusu ticari ve turizm ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor.

Hafta içi her gün 08.30 ile 12.00 saatleri arasında hizmet verilen Ayvalık vize ofisinde, Yunanistan’a vize başvuru işlemleri, Avrupa Birliği’ndeki (AB) 27 ülkenin vize işlemlerini gerçekleştiren İsviçre kökenli ‘VFS Global’ şirketi tarafından yürütülüyor.

VİZE ALMAK İÇİN İZMİR’E GİTME ZORUNLULUĞU ORTADAN KALKTI

Hürriyet’te yer alan habere göre tatilciler için çok büyük bir kolaylığı beraberinde getiren vize başvuru işlemleriyle ilgili konuşan Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, “Vize almak için İzmir’e gitme zorunluluğu ortadan kalktı. Ayvalık hudut kapısı, bölgemizin Avrupa’ya açılan önemli bir noktasıdır. Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu ile imzaladığımız protokol neticesinde, vize başvuru işlemleri yürütülmektedir.

YENİ VİZE OFİSLERİ ZAMAN VE PARADAN TASARRUF ETTİRİYOR

Vize başvurularında yolda bir gün harcanıyordu, bu önlendi, zaman ve paradan tasarruf ediliyor. Ayvalık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçiş sayısı her yıl ortalama 80 bin civarında, her yıl binlerce kişi vize işlemleri için başvuruyor. Başvurular artık İzmir yerine Ayvalık’tan yapılıyor. Çevre il ve ilçelerden birçok kişi İzmir yerine Ayvalık’a geliyorlar. Ayvalık’ta şu an vize işlemleri yoğunlaşmış durumda. Odamızın Ayvalık’a ve üyelerine bir katkısı söz konusu. Bu yüzden de firmadan herhangi bir kira bedeli almıyoruz. Bu işlemler için bir odamızı tahsis ettik. Üyelerimize nasıl faydamız olur, Ayvalık’a turizm anlamında nasıl bir katkıda bulunabiliriz diyerek hareket ettik” açıklamasında bulundu.

Ege’nin iki komşusu vize ofislerini açtı