TÜRSAB’ın yetkileri arttı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizme zarar veren faaliyetlerin önlenmesi amacıyla TÜRSAB’ın denetim yetkilerini genişletti.

Buna göre TÜRSAB, müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren seyahat acentalarını tek başına denetleyip savunmasını alabilecek. Yasaya ve yönetmeliklere aykırı davranan acentelerin hakkında hazırladığı dosyaları ise “doğrudan belge iptali” istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletebilecek.

Son günlerde turistlere yönelik fahiş fiyat uygulamaları, acenta belgelerinin kiraya verilmesi ve bazı acentalara ait TÜRSAB belgelerinin, UBER faaliyetlerinde kullanılmasıyla ilgili şikayetler üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB’ın denetim yetkisinin sınırlarını arttırdı.

TÜRSAB’tan yapılan açıklamaya göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan genelgede “Ülke turizmine zarar verici faaliyetlerde bulunan acentalara yönelik denetimler ve denetimlere ilişkin idari işlemlerin hızlı ve etkin şekilde sonuçlandırılması önem arz etmektedir” denildi.

İŞLETME BELGESİ YENİDEN ALINAMAYACAK

Tek başına denetim yapma ve savunma alma gibi yetkilere sahip olan TÜRSAB, ayrıca müşteriyi aldatan, ülke turizmine zarar veren faaliyetlerde bulunan seyahat acentalarının, işletme belgesi iptal edildikten sonra benzeri veya andıran isimlerle belgenin başka bir kişi veya kurum tarafından yeniden alınması da mümkün olmayacak.

İlgili şikayetler “444 45 50” ve “0212 259 84 04” numaralı telefonlardan ya da “tursab@tursab.org.tr” elektronik posta vasıtasıyla TÜRSAB’a ulaştırılabilecek.