Telefon sinyalleri turist sayısını ortaya çıkardı

Türkiye genelinde cep telefonlarından düşen sinyallere göre yapılan araştırmalar sonucunda turist sayısında geçen seneye oranla iki kat artış yaşandı.

Turkcell network sistemine yabancı operatörlerden düşen sinyal sayısı bu yıl 1 milyon 800 bine çıkarken, en çok turistin Almanya ve Rusya’dan geldiği tespit edildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Bodrum’da bir etkinliğe katılan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, aldıkları yurt dışı operatör sinyallerinin bu yıl günlük 1 milyon 800 bine çıktığını söyleyerek “Bu sene Türkiye turizm açısından rekorlara imza atıyor. Bir telekom operatörü olarak yurt dışından gelen bütün bizim network bağlanıyor. Bizde onlardan sinyal alıyoruz. Gecen sene bu dönemlerde 950 bin civarında günlük sinyal alırken, şu anda 1 milyon 800 bin çıktı sinyal sayısı. Bu Türkiye açısından çok güzel bir haber çünkü turistler geldikçe ülkemizin güzelliklerini görecekler. Muhtemelen önümüzdeki senelerde daha da büyük bir cazibe merkezi olacağız”dedi.

ALMANYA İLK SIRADA

Şu anda sıralamada en çok turistin Almanya’dan geldiğini gördüklerini belirten Terzioğlu, Almanya’nın ardından listeyi Rusya, Fransa ve İsveç’in takip ettiğini ifade ederek İran ve Suudi Arabistan’ın da bu senenin rakamları içerisinde olduğunu açıkladı.

Almanya’dan genel turistlerin içerisinde Türk vatandaşlarının da yer aldığını söyleyen Tezioğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ümit ederiz ki bu rakamlar daha da artar. Türkiye’nin kendi kapasitesini ölçmesi açısından önemli bir sene, geçen seneye göre iki kat artış turizmcileri ciddi anlamda memnun ediyor. Bodrum, Antalya, Muğla, Ege ve Akdeniz kıyılarımızdaki yoğunluğun yanı sıra bu sene Karadeniz kıyılarımızda da ciddi artış var.”