Müslüman seyahat pazarına ilgi artıyor!

Last Updated on 8 Ağustos 2018 by Turizm Günlüğü

Müslüman turistlerin gezdikleri ülkelerde aradığı kolaylıkların değerlendirildiği “Müslümanların Seyahat Tercihleri” endeksine göre Türkiye kriterler toplamında dördüncü sıradaki yerini ve “ulaşım kolaylığı” kriterinde 130 ülke arasındaki liderliğini korudu.

Mastercard ile CrescentRating’in ortaklaşa yayınladığı “8. Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi” raporuna göre bu yıl 131 milyon Müslüman turistin dünyayı gezdiği tespit edilirken, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmayan ülkelerin, gelişen Müslüman seyahat pazarına yönelik olarak yaptıkları düzenlemeler ile gelişim içinde olduğu görüldü.

İslam İşbirliği Konferansı üyesi 48 ülke ve İslam İşbirliği Konferansı üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan; seyahat kolaylığı, “helal” yiyecekler, ibadet yerlerinin çokluğu ve fiyatlar gibi kriterlerin baz alınarak oluşturulan 2018 raporuna göre, Türkiye dördüncü sırada yer alırken, ilk sırada yine Malezya var. Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri aynı puanla ikinci ve üçüncü sırayı paylaşırken, ilk dört ülkenin ardından Suudi Arabistan, Katar ve Fas geliyor.

Araştırmaya göre çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur, Tayland ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ise Müslüman turistlerin tercih listesinde ilk 9 ülkeden sonra geliyor.

TÜRKİYE İLETİŞİM İÇİN ÇOK ÇALIŞMALI

Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada yer alırken, Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip etti. Türkiye aynı zamanda Müslüman iş insanlarının da ziyaret ettiği ülkelerin başında geliyor. Araştırmada, Türkiye, Malezya ve Endonezya gibi gelişen ekonomilerin, Müslüman iş insanlarını giderek daha fazla çektiği ve önümüzdeki yıllarda bu rakamın artacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin geliştirmesi gereken alanlara bakıldığında, ülke içindeki ulaşım ağı, yemek ve otel kriterleri dikkat çekiyor. Bununla birlikte Türkiye, “İletişim” ana başlığında yer alan ‘İletişimin Kolaylığı’, ‘Dijital Görünürlük’ ve ‘Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma’ kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almaması, genel sıralamada 4. sırada kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

MÜSLÜMAN SEYAHAT PAZARI 2026’DA 300 MİLYAR DOLAR OLACAK

Araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar olacağı tahmin edilirken, dünya üzerinde üç insandan biri Müslüman olacak. Öte yandan 2026’da Müslüman seyahat pazarının 300 milyar dolar olacağının belirtildiği raporda, bu büyük pazar nedeniyle pek çok ülkede Müslümanlara yönelik ve onlar memnun edecek ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

Araştırmaya göre Müslüman ülkelerde orta sınıfın giderek geliştiği ve gelirlerini harcamak üzere turizme yöneldikleri vurgulanırken, Suudi Arabistan’a yapılan Umre ziyaretlerinin yanı sıra, Ramazan ayının da artık Müslüman turistlerin tercih ettiği bir dönem olduğu görülüyor. Bu nedenle Ramazan ayında Müslüman turistlere yönelik özel deneyimler sağlayan ülkeler tercih ediliyor.

Raporun tamamına “https://www.crescentrating.com/halal-muslim-travel-market-reports.html” adresinden ulaşılabilir.

Müslüman turistler en çok Türkiye’yi tercih ediyor