Tripolis Antik Kenti’nde 2 bin yıllık sokak bulundu

Bünyesinde 19 antik şehir ve bine yakın kültür varlığı tespit edilen Denizli’de yer alan Tripolis Antik Kenti’nde 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen 5 metre genişliğinde 45 metre uzunluğunda yeni bir sokak gün yüzüne çıkarıldı.

Yoğun bir kazı ve restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü antik kentte bulunan sokak hakkında konuşan Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, “5 metre 70 santimetre genişliğinde ve 45 metre uzunluğa ulaştık şu anda. Zemini traverten yekpare bloklardan oluşan bir cadde, oldukça da sağlam korunmuş” dedi.

Arkeofili.com’da yer alan habere göre bu yıl gerçekleştirilen kazı çalışmalarının en önemli buluntularından bir tanesinin antik kentte bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ara sokak olduğunu belirten Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, Sokak içerisinde bir kanalizasyon sisteminin de bulunduğunu ve hala sağlamlığını koruduğunu şu sözlerle ifade etti:

Tripolis Antik Kenti

YENİ BİR YAPI DAHA BULUNDU

“Caddenin hemen altında yandaki konutların atık sularını kentten uzaklaştırmak için yapılan kanalizasyon sistemi bulunuyor. Derinliği 1 metre, genişliği 70 santimetre uzunluğunda. Zaten biz daha önce Tripolis’te yaptığımız kazı çalışmalarında yaklaşık 60×45 metrelik adalardan oluşan bir kent planına sahip olduğunu biliyorduk.

Şu anda yaptığımız kazılarda da zaten yine sokağın uzunluğu bu plana da denk geliyor. Bu anlamda da geçmişte elde ettiğiniz bilgileri kazı çalışmaları ile artık onaylamış olduk, doğrulamış olduk.”

“DENİZLİ TURİZM İÇİN ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON MERKEZİ HALİNE GELECEK”

Denizli’nin üç antik kenti Laodikya, Hierapolis ve Tripolis’in çok önemli arkeolojik varlıklar olduğunu kaydeden Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ise belediye olarak karınca kararınca bu kazıya destek verdiklerini ve Denizli’nin bu bölgesinin turizm için önemli bir destinasyon merkezi haline geleceğini vurguladı.

Amazonlar Kraliçesi Hiera’nın gizemli şehri Denizli’de görülmesi gereken 19 antik kent