Kıbrıs otellerinin Temmuz ayı hüsranı

Kıbrıs Otelciler Birliği’ne (KITOB) üye otellerin Temmuz ayı dolululuk oranları beklenilen düzeyde olmadı. Temmuz ayında 5 yıldızlı otellerin dolulukları yüzde 67, küçük otellerin yüzde 45 ve tüm otellerin doluluk oranı ortalaması ise yüzde 56 olarak gerçekleşti.

KITOB’un; otel sınıfına giren ve 1’den 5’e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalovlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerden oluşan üyelerin, Temmuz 2018 ayına ilişkin dolulukları açıklandı.

5 yıldızlı büyük tesislerin dolulukları Temmuz 2018 ayında yüzde 67 oranında oldu. Buna göre; geçen Haziran 2018 ayına göre de yüzde 10 oranında bir artış gerçekleşti.

Küçük otellerin Temmuz 2018 ayında doluluk oranı yüzde 45 oldu. Buna göre; geçen Haziran 2018 ayına göre yüzde 4 oranında bir düşüş oldu.

Tüm otellerin Temmuz 2018 ayında doluluk oranı ortalaması ise yüzde 56 oldu. Geçen Haziran 2018 ayına göre yüzde 5’lik bir artış gözlemlendi.

KITOB Üyesi Otellerin TEMMUZ 2018 Doluluk Oranları.

“TANITIM VE ULAŞIM SORUNLARI İVEDİLİKLE ÇÖZÜLMELİ”

KITOB’dan yapılan açıklamada, “Temmuz ayı doluluklarımız maalesef beklenilen düzeyde olmamıştır. 2016 yılında üç ana pazarın içerisinde olan İsrail pazarı, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin engellemeleri ile durma noktasına gelmiş, geçen yıla göre düşüşün en baştaki nedeni olmuştur. İngiliz pazarındaki pazarlama eksikliği de bu pazarın da gitgide kaybedilmesine neden olmuştur.

Türkiye pazarına bakacak olursak, 2017 yılındaki siyasi durum ve ulaşım maliyetlerinin yükselmesi bu pazarın da düşüş nedenini ortaya koymaktadır. Özellikle kolay ulaşılabilir pazarlar olan Türkiye ve İngiltere’de tanıtım yapılması ve ulaşım sorunlarının ivedi çözülmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.