Bakan Ersoy: Sorunun temelinde Booking.com’un kendisi var!

Bu yıl Rusya’nın başkenti Moskova’da ikincisi düzenlenen Türkiye Festivaline katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, vergi ödemek istemeyen Booking.com’un bakış açısını değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

10-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Festivali’nde hem turizm hem de booking.com davasına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunan Mehmet Ersoy, bu yıl Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında ilk 6 ayda yüzde 40’lık bir artış yakalandığını söyleyerek sezon sonunda 6 milyon rakamının yakalanabileceğini kaydetti.

ekonomi.haber7.com’da yer alan habere göre Avrupa ülkelerinin politik açıdan Türkiye’ye olan bakış açısını değiştirmesiyle beraber bu yıl turizmde güzel bir ivmenin yakalandığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, katıldığı Türkiye Festivali’nde “Onlar da bazı gerçekleri görmeye başladılar. Bu da zaten turist trafiğine yansıyor. Avrupa’dan da çok ciddi artışlar var. Şu andaki uçak planlamaları doğrultusunda, önümüzdeki sene de çok umutlu gözüküyor.Türkiye’de bu sene rekor seviyede turist sayısını yakalayacağız. Ancak artık hedefimiz sayıları yakalamak değil, daha nitelikli turiste yöneliyoruz. Her gelen turistin konaklama dışı harcamalarının artması için çalışma içerisindeyiz. Gidişatı iyi görüyoruz. Çok daha etkin aktivitelerle başlayacağız. Ciddi konsantre oluyoruz. 2019’da Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğimizin hem kültürel hem siyasi hem de halklar arasında fazlasıyla artacağını düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

Booking.com davasına da değinen Ersoy, konuyla ilgili “Sorunun temelinde Booking.com’un kendisi yatıyor çünkü kendisi ısrarla ‘Ben Türkiye’de vergi ödemeyeceğim’ diyor. Booking.com’un bakış açısını değiştirmesi gerekiyor” dedi.