“Allah aşkına geri kalan yaylalara dokunmayın!”

Yayla turizminin gelişmesi için gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın ‘12 Ayder’ isimli projesi; son yıllarda turizme kazandırılan yaylaların haline bakıldığında büyük eleştirileri de beraberinde getirdi.

Posta Gazetesi Yazarı Candaş Tolga Işık, ‘12 Ayder’ isimli proje hakkında “Yaylaların hali ortada: Uzungöl ‘betongöl’ oldu, Ayder’in hali içler acısı! Allah aşkına geri kalan yaylalara dokunmayın. Yazıktır, günahtır” yorumunu yaptı.

Rize’de 11 ayrı yaylanın tespit edilmesi ve üzerine Ayder Yaylası’nın da listeye eklenmesiyle ortaya çıkarılan ‘12 Ayder’ projesini dün (13 Eylül 2018) ‘Yüzde 100 yerli operasyon!’ ana başlığında ele alan Posta Gazetesi Yazarı Candaş Tolga Işık, ‘Eyvah Eyvah’ ara başlığında konuyu şöyle kaleme aldı:

EYVAH EYVAH!

Rize Valisi Erdoğan Bektaş konuşmuş: “Rize’de 11 ayrı nokta tespit ettik. Ayrıntıya indiğimizde başka bir 11 nokta daha bulabilirdik ama işi çok dağıtmamak için en iyi 11 nokta üzerinde yoğunlaştık. Bu 11 noktaya bir de Ayder eklenince 12 Ayder ortaya çıkıyor. Projenin anlaşılır olması için ‘12 Ayder’ ismini kullandık. Hemen hemen her ilçemizde bu yoğunluk merkezlerini oluşturmaya çalıştık.”

Vali Bey özetle diyor ki “11 yaylayı daha turizme kazandıracağız.” Turizme kazandırılan yaylaların hali ortada: Uzungöl “betongöl” oldu, Ayder’in hali içler acısı! Allah aşkına geri kalan yaylalara dokunmayın. Yazıktır, günahtır. Oraya da turist gelmesin. Ne olur kıymayın o cennete!”

TOKİ turizm için yaylaya çıktı!