TOKİ turizm için yaylaya çıktı!

2006 yılında ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edilen Rize’nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’na TOKİ öncülüğünde 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ yaz sezonu sonunda başlayacak.

Proje ile birlikte altyapı ve ulaşım sorunlarının çözülmesi planlanan Ayder Yaylası’nda dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapılar inşa edilerek imar kirliliği tartışmalarının önü kesilmesi öngörülüyor.

DHA muhabiri Aytekin Kalender’in haberine göre Kaçak ve beton yapıların inşa edildiği Ayder Yaylası ve çevresinde Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Ancak Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkılan ihalede katılan firma olmayınca, kaçak yapılar yıkılamadı.

8 Ağustos 2017 tarihinde Ak Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayder Yaylası ile ilgili söylediği “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” cümlesi söz konusu olan yayladaki yanlış yapılaşmaya dikkat çekmişti.

2 KATLI YATAY YAPILAR İNŞA EDECEKLER

Bunun üzerine Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde 5 bakanlık harekete geçti. TOKİ ve 5 bakanlık tarafından uygulanacak olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ne yayladaki otel, pansiyon, restoran ve ev sahiplerinden de destek geldi. Proje ile yaylanın altyapı ve ulaşım sorunları çözülerek dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapılar inşa edilecek.

AYDER, ‘YAYLA AMAÇLI KASABA’ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞACAK

Ayder Yaylası’nın önemli bir turizm merkezi olduğunu söyleyen Rize Valisi Erdoğan Bektaş da mevcut planlama çalışmalarının Ayder Yaylası’nı bir yere getirmeyi başaramadığını ve bir çatışma alanı oluşturduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Ortaya çıkan tablo, hiç kimsenin sevmediği bir görüntü oldu. Trafik tıkanıyor, içme suları kesiliyor, kanalizasyonlar çalışmıyor. Bunun gibi bir yığın ortak sorun var. Ayder’i olması gerektiği şekilde planlayarak belli bir hedef doğrultusunda şekillenmesini sağlamalıyız. Cumhurbaşkanımızın da dikkat çektiği, himayesi altında bir proje yürütüyoruz. Ayder’deki yetkili kurumların yetkisini bir protokolle topladığımız TOKİ, olması gereken projeyi ihale etti. Yıl sonunda Ayder’e ilk kazma vurulacağını umuyorum. Ayder, ülkemizde çok da örneği olmayan bir yayla amaçlı kasaba görünümüne kavuşacak. Projeden umutluyuz. Ama yalnız başına bu bir çözüm değil. Mevcut yoğunluğu bölgedeki diğer alanlara yaymak gerekiyor.”

Hükümet yayla turizmini geliştirmeye yönelik formüller arıyor!