Turistin müzelere ilgisi yaşayan konseptle canlanacak

Last Updated on 19 Eylül 2018 by Göksal Serdar

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelere olan ilgiyi artırmak için çalışmalarını hızlandırdı. Sanatsal etkinliklerden kültürel faaliyetlere uzanan pek çok uygulamayla “yaşayan müze” konsepti hayata geçirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerin daha çok yerli ve yabancı turisti ağırlayabilmesi amacıyla sanatsal etkinliklerden kültürel faaliyetlere uzanan pek çok uygulamanın yer aldığı “Yaşayan Müze” konseptinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara hız verecek.

Bale ve tiyatro oyunları sahnelenecek. Atölye çalışmaları yapılacak. Gelecek yıl müzeler, çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapacak. Amaç, yerli ve yabancı turistlerin müzelere olan ilgisini artırmak. Müzelerde daha çok vakit geçirilmesini sağlamak. Ve böylelikle de ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy talimat verdi. Yeni dönemde “yaşayan müze” konsepti hayata geçirilecek. Çalışmalar kapsamında, müzelerde sadece eserler sergilenmeyecek. Devlet opera ve balesi ile devlet tiyatroları; skeçler sahneleyecek. Ziyaretçiler; tüm günlerini sanatsal ve kültürel etkinliklerle dolu geçirecek.

“Yaşayan müze” projesi; Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak yürütülecek. Müzelerde yaz okulu, atölye çalışması, kültür amaçlı gezi ve seminerlere ağırlık verilecek. Pilot müzelerde başlayacak uygulama, ilerleyen dönemde bakanlığa bağlı tüm müzeleri kapsayacak. Türkiye genelinde müzelerin yüzde 93’ünde geçerli olan müzekartların da, tüm müzelere yaygınlaştırılması planlanıyor. İhaleyi alan firma ile çalışma yürüten bakanlık, 2019’da tüm müzeleri müzekart’la ziyaret edilebilir hale getirecek.