Sanatın şehri Viyana’ya nefes kesen bir seyahat!

1. Viyana, Avusturya
1. Viyana, Avusturya

Last Updated on 5 Ekim 2018 by Turizm Günlüğü

Tarihte Avrupa’nın kültür-sanat ve politika alanlarında önemli bir merkeze sahip olan Viyana, birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış kozmopolit bir şehir.

Viyana’ya seyahat etmek için birçok neden sayılabilir. Ancak siz bu farklı özelliklerini bir araya getirerek turizm alanında da önemli ölçüde başarı elde eden Viyana’ya yırtıcı kuşların gözünden bakmaya ne dersiniz?

Sistematik şeklindeki ulaşım ağı, modern bir planlamayla oluşturulan yaşam alanları, eğitim ve kültür seviyesinin yüksekliği ve yaşam koşullarındaki refah düzeyi ile dikkat çeken Viyana; alışveriş mağazaları, bit pazarları, tarih kokan müzeleri ve sarayları, katedralleri, tarihi güzellikteki binaları, opera ve tiyatroları ve birbirinden farklı lezzetleri bünyesinde barındıran mutfağı ile kelimenin tam anlamıyla büyüleyici özelliklere sahip.

Viyana’nın hareketli görüntülerini kaydetmek isteyen Viyana Turizm Ofisi, Ekim 2017’de Fritzi ve Bruno adlı kartalların sırtlarına takılan VR (Sanal Gerçeklik) – gözlüklerinin 360 derecelik perspektifiyle şehrin tüm güzelliklerini farklı bir deneyimle sunuyor.

Viyana Turizm Ofisi “Bir kartalın gözünden Viyana” adlı YouTube videosu ile şehri kuşbakışı görüntüleri ile gösteriyor. WienTourismus/ Red Bull Media House.

Red Bull Media House yapım şirketi tarafından düzenlenen görüntülerde; milyonlarca kişinin yaşadığı bir şehir olan Viyana, dünyada ilk kez kartal gözünden 360 dereceyle yansıtılıyor. 360 derecelik 16:9 formatındaki kameralarla yerden yüksekliği 252 metre olan ve 1964 yılında Tuna Parkı’nda açılan hem Tuna Kulesi’nden hem de Schwarzenberg Sarayı’nın bahçesinden kalkan bir sıcak hava balonu içinde havalanan kartallar, seyahatseverlerin kendi gezileri için ilham kaynağı olmayı hedefliyor.

Kartal bakıcısı Paul Klima ve Kartal Fritzi ile birlikte Norbert Kettner 360 Derece film çekimlerine başlamadan önce.

Bu sıra dışı video ile dünya çapında herkesi birer Viyana hayranı yapmak istediklerini söyleyen Turizm Müdürü Norbert Kettner, “Viyana’nın güzelliği, ancak kuşbakışı olarak tam anlamıyla ortaya çıkabilirdi. Bu çalışma için tüm veteriner izinleri alındı, ağırlığı optimize edilmiş kameraları taşıyan hiçbir kartala zarar gelmedi” açıklamasını yapıyor.

Viyana, Avusturya’da bir müze: Belvedere Sarayı

Bu proje ile dikkatimizi üzerine çekmeyi başaran Viyana Turizm Ofisi sayesinde biz de kültür, sanat ve müziğin en önemli başkentleri içerisinde yer alan Viyana’da yapılabilecek 5 aktiviteyi sıraladık:

1 – Viyana müzelerindeki alışveriş dükkanlarını gezin! Çok özel sanat katalogları, replikalar ve özgün hediyelik eşyalardan oluşan oldukça zengin bir ürün çeşitliliğine sahip olan bu dükkanlar küçük bir armağan ya da pahalı lüks bir hediye olsun, her zaman Viyana’ya ait bir parçayı yanınızda götürme şansı sunuyor.

İşte o hediyelik eşya dükkanlarından bazılar:

Viyana Dünya Müzesi, müzede gerçekleşen sergi ve kolleksiyonlara ait parçalardan oluşan zengin bir hediyelik eşya portföyüne sahip.

Sisi Müzesi’nin hediyelik eşya dükkanından ise, üzerilerinde imparatoriçenin portresinin olduğu kahve fincanları, mücevherlerinin imitasyonları ve Habsburg’lular hakkında biyografiler gibi birçok ürün satın alınabilir.

Imperial Shop Vienna, oldukça göz alıcı hediyelik eşyaların yanı sıra eski saray tedarikçilerinin ve köklü Viyanalı üretici firmalarının ürünlerini de beğenilere sunuyor.

Gottfried & Söhne, İsrail tasarımlarına öncelik veriyor ve aynı zamanda ziyaretçilerine birçok basılı yayın ve katalog da sunuyor.

2017 yılının sonbaharında açılan Viyana Dom Müzesi, adını aldığı Aziz Stefan Katedrali ve katedralin dikkat çeken çatısına ait tasarımlardan ilham alan birçok hediyelik eşya ile ilgi çekiyor.

2 – Etkinliklere katılın! Bu yıl Eylül ayından Kasım ayına kadar mimariden edebiyat ve antikaya kadar oldukça geniş bir yelpazede düzenlenen sayısız etkinliklerden biri olan ve 07- 11 Kasım 2018 tarihleri arasında Viyana Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Kitapların Uzun Gecesi’ne katılabilirsiniz. Bu okuma festivali haftasında sadece Avusturyalı ve uluslararası yayıncılık şirketleri ürünlerini sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda edebiyatın büyük isimleri de yaklaşık 450 etkinlik çerçevesinde yapıtlarını gösterme imkanı bulacaklar.

Önceleri Habsburg Kraliyeti’nin rezidansı olan Hofburg Sarayı’nda bu sene 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında 50. etkinliği düzenlenecek olan Art&Antique; sanat, antika ve tasarım meraklıları için bir fuar organize edecek. Bu seçkin devlet binasının çok özel odalarında yaklaşık 50’yi aşkın galeri ve sanat koleksiyoncusu, sanat eserlerini satışa sunacak. Art Nouveau ve Art Deco gibi geniş bir ürün yelpazesinde porselen ve gümüşten oluşan ürünler, halk sanatı ve Asya sanatını da kapsıyor.

19- 25 Kasım 2018 tarihleri arasında cenneti vadeden Vienna Art Week’in bu seneki sloganı ‘Umut Veren Cennet’ olacak. Ek etkinlikler arasında ise “Open Studio Day“ yer alıyor. Yaklaşık 50 atölyeye ziyaretler gerçekleştirilip, aynı zamanda da bağımsız sanat odalarının kültürel önemini keşfetmeyi hedef alan “Alternative Spaces“ adlı mekanlara geziler düzenlenecek.

3 – Viyana’nın en önemli sembolleri arasında yer alan ve filmlere sahne olmuş dünyaca ünlü eğlence parkı Prater’ı keşfedin! Nostaljik makinelerden modern hız trenlerine kadar 250 farklı atraksiyona ev sahipliği yapan Prater, 1827 yılından beri var olan Giant Ferris Wheel isimli devasa dönme dolabıyla şehrin en önemli simgesi.

Hız trenleri, korku tünelleri, ayna labirentleri ve çocuklara yönelik birçok atraksiyonun yer aldığı parkta, yaz kış farklı aktivitelere ev sahipliği yapan Stadtpark isimli bir bahçe de bulunuyor. Stadtpark aynı zamanda ‘Yeşil Prater’ olarak da biliniyor. Dünyanın en güzel parkları arasında gösterilen parka Viyana’nın ortasında doğanın tadını çıkarmak isterseniz mutlaka uğramalısınız.

4 – Viyana lezzetlerini deneyimleyin. Her biri geleneksel özelliklere sahip olan cafe ve restoranları gezerken farklı tatları da keşfedebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çeken restoran ve cafeler şöyle: Figlmüeller Wollzeile, Cafe Sperl, Ef16 Restaurant Weinbar, Figlmüeller Bäckerstraße, Püerstner, Salm Braeu, Plachutta Restaurant, Justizcafe, Cafe Mozart, Schnitzelwirt…

5 – Hundertwasser Evi’ni görmeye gidin. Sıra dışı görünümü nedeniyle Gaudi’nin eserlerine benzetilen ‌Hundertwasser Evi, Sanatçı ‌Freidensreich ‌Hundertwasser ile Mimar ‌Joseph Krawina’nın ortak çalışması sonucu ortaya çıkan ekspresyonist mimarinin tüm özelliklerini yansıtan bir yapı. Bünyesinde 53 daire, 4 dükkân ve 16 özel teras bulunan yapıya özgün görünüm kazandırmak için terasların tümünün zemini toprakla kaplanarak toplam 250 adet ağaç ve çalı dikilmiş. Apartmanda yaşayan aileler olduğundan içerisine girip gezmek mümkün değil. Ancak altındaki hediyelik eşya dükkânına girip aynı havayı soluma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Viyana’da gezilecek diğer önemli ve popüler yerler:

Hofburg Saray
Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri
Aziz ‌Stefan Katedrali ‌(Stephansdom)
St. Peter Kilisesi (Peterskirche)
Donauturm, İşkence Müzesi (Foltermuseum)
Sigmund Freud Müzesi
Belvedere Sarayı
Opera Binası
Ankeruhr Saati
Madame Tussauds Müzesi
Mozart Evi (Mozarthaus Vienna)
Votiv Kilisesi (Votivkirche)
Hermesvilla
Viyana Belediye Binası
Karl Kilisesi
Kelebekler Evi (Imperial Butterfly House)
Graben Caddesi ve Veba Sütunu
Schwarzenberg Sarayı
Viyana Efes Müzesi (Ephesos Museum)
Viyana Şehir Parkı (Stadtpark)
Tiergarten Schönbrunn Hayvanat Bahçesi