Keyifli bir gezi için planlamanızı Hadigez.com ile yapın!

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Fikir aşamasının İran’a yapılan bir seyahat ile geliştiği, ancak internet ortamında İran’a dair bilgilerin dağınık bir şekilde yer almasından dolayı kurulan Hadigez.com, bugün dünya çapında 300’den fazla şehir ve 100 ülkenin tüm seyahat bilgilerini veren bir platform olarak gezginlere hizmet veriyor.

Gezilecek yerler, ulaşım, yeme-içme, konaklama, ucuz uçak bileti ipuçları, vize bilgileri ve daha pek çok bilginin yer aldığı Hadigez.com‘da aynı zamanda konuk yazarların da deneyimlerini içeren bilgiler yer alıyor. Ziyaretçilerin seyahat planlamalarını tek bir yerden yapabilecekleri şekilde kurgulanan Hadigez.com, sektöre katkısı olacak pek çok başlık altında içerikleri de bünyesinde barındırıyor.

Hadigez.com’un Kurucusu Fatih Kibar, “Kendimi bildim bileli yurt içi ve yurt dışı gezmekteyim. Seyahatlerimin ana teması yerel deneyimler oluyor. Edindiğim bu kazanımları Hadigez.com da detaylarıyla birlikte kaleme alarak okurların beğenisine sunuyorum. Web sitesi ve e-mail üzerinden her gün neredeyse onlarca soru geliyor. Günün belli bir zaman dilimi bu soruları yanıtlamakla, hafta sonlarım ise doğada yürüyüş, bisiklet sporu ve kitap okumakla geçiyor. İyi bir film izleyicisiyim. Günü sonlandırmadan mutlaka bir film izlemeye çalışıyorum” diyor. Yedi yıldır turizm sektöründe İnternet yayıncılığı ve seyahat yazarlığı yaptığını ifade eden Kibar, yanı sıra senenin belirli dönemlerinde İran’a turlar düzenlediğini, firmalara İran üzerine danışmanlık hizmeti verdiğini belirtiyor.

Hadigez.com’un Kurucusu Fatih Kibar

Hadigez.com’un 2014 yılında İran’a gerçekleştirdiği seyahat öncesi yaptığı araştırmalar esnasında, aklında beliren mini bir proje olduğunu söyleyen Fatih Kibar, “İran gezilecek yerler”, “İran uçak bileti”, “İran güvenli mi?”, “İran mutfağı” vb. konularda çokça araştırma yaptığını ve bu tür bilgilerin çok sayıda kaliteli gezi bloglarında mevcut olduğunu, ancak bilgilerin fazlasıyla dağınık şekilde yer aldığını kaydederek Hadigez.com’un kuruluş sürecini ve sitenin detaylarını bize şöyle anlatıyor:

“Seyahatimle ilgili tüm bu bilgileri ve daha fazlasını araştırıp ve aynı zamanda gittiğim ülkelerde edindiğim yerel deneyimleri de pekiştirip tek bir yerde toplama kararı aldım. Bunun sonucunda da Hadigez.com’u kurmuş oldum. Şu an site üzerinde tam zamanlı içerik üreten üç kişiyiz.

Sizi tercih etmede öne çıkaran ve diğer sitelerden ayıran özellikleriniz neler?

Hadigez.com; şehir gezi rehberlerini, gezilecek yerler ve yapılacak şeyler gibi alışılmışın dışında farklı bir şekilde kaleme alıyor. Özellikle şehir gezi rehberlerimiz yaklaşık 3-4 bin kelimeyi bulabiliyor. Bu da bizi diğer bloglardan ayıran en belirgin fark oluyor. Nitekim elde ettiğimiz trafikte bunu doğrular nitelikte oluyor.

Bunun yanı sıra site içerisinde farklı tatil konseptleri yer almakta. İlgili kategorilerde olabildiğince tatilcinin ekonomik anlamda tasarruf etmesini sağlayacak içerikler üretmeye çalışıyoruz. Aldığımız olumlu geri bildirimleri göz önünde bulundurursak okurlarımıza faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunlara ek olarak her seyahatin önemli bir giderini uçak biletleri oluşturuyor. Ucuz uçak biletleri nasıl bulunur, yapılması gerekenler, öneriler, ipuçları gibi bilgiler de vererek seyahatlerini çok ekonomik yapmalarına katkıda bulunuyoruz.

Hedeflediğiniz kullanıcı profilini göz önüne aldığınızda, hedef kitleniz tam olarak hangi topluluk ve bu kitlenin sitede en çok aradığı konu başlığı nedir?

Özellikle şehir gezi rehberleri ve gezi ipuçları üzerine paylaştığımız içeriklere gelen yorumlar ve trafiği göz önünde bulundurduğumuzda hedef kitlemizin genç kitle dediğimiz 24-35 yaş aralığı olduğunu görüyoruz. İlgili kitle daha çok Avrupa şehirlerine yönelik yazmış olduğumuz içeriklere ilgi gösteriyor. Bu içeriklerden çıkan kullanıcı ucuz uçak bileti kategorisinden birkaç içerik okuyup siteden öyle ayrılıyor. Dikkat ettiğimiz nokta kullanıcının sitede daha çok vakit geçirmesini sağlamak. Bu nedenle neredeyse her gün site içerisinde ufak değişiklikler yapıyor, içerikleri güncelliyor ve kullanıcı odaklı bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz.

Kullanıcıların aradıkları bir konuyla ilgili sitenizde içerik yoksa size gelen talepleri neye göre değerlendirip içeriğini oluşturuyorsunuz?

Hadigez.com’da yer alan makaleler bilgi açısından doyurucu nitelikte ve empati kurularak okurların ihtiyaçları göz önünde bulundurulup kaleme alınıyor. Bunun olumlu sonuçlarını da paylaştığımız içeriklere gelen yorumlarda görebiliyoruz. Ziyaretçilerimizin yorumlarını çok dikkate alıyoruz. Hiçbir soruyu yanıtsız bırakmıyor, detaylı bir şekilde yanıtlıyoruz. Dolayısıyla yorumlar içerik üretme konusunda bizim için eşsiz bir kaynak oluyor.
Tüm yorumları bir süzgeçten geçiriyor, kullanıcıya faydası olacak mı noktasında düşündükten sonra ilgili konu başlığını üretip içerikleri yazmaya başlıyoruz. Bu çalışma şekli daha çok yurt dışı ülkelerine yönelik kaleme aldığımız içeriklerde oluyor.

Diğer kategorilere ise içerik üretmeden önce sektörde güncel konuları, gelişmeleri takip ediyor, trend kelimeleri ve mevsim sezonunu da göz önünde bulundurarak nihai içerikleri oluşturuyoruz.

Seyahat severlerin gezme alışkanlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde İnternet kullanımının artması ve blog tutan seyahat severleri de göz önünde bulundurursak özellikle 24-45 yaş aralığı insanlar seyahatlerini bir tur şirketi yerine kendi araştırıyor, planlıyor ve yola öyle çıkıyorlar. Özellikle mobil seyahat uygulamaları ile adres bulma veya iletişim kurma noktasında problemler en aza indirgenmiş durumda. Bu da seyahat edeceklere yola çıkmadan önce çok faydası oluyor.

Sırt çantalı gezginler eğer uzun bir yolculuğa çıkacaklarsa rota hariç diğer her şeyleri plansız olabiliyor. Ancak, kısa süreli bir veya birkaç ülke gezisine çıkanlar ise gezilecek yerler, yeme-içme yerleri, aktiviteler ve ulaşım gibi gerekli bilgileri araştırıp planlayıp yola öyle çıkıyorlar. Bu bilgileri veren en güzel yerler ise elbette bloglar oluyor. Zira gidip görmüş ve yaşadığı deneyimleri kendi gözünden aktaran blogger’lar seyahat etmeyi planlayanlar için eşsiz bir mecra haline dönüşmüş durumda. Özellikle yukarıda belirttiğim kitle de blog sayfalarını araştırıyor, okuyor ve planlamasını öyle yapıyor.

Interrail seyahati, doğada kamp ve ucuz uçak bileti gibi seyahate teşvik eden gruplarda bulunmakta. Bu gruplar Türkiye’de büyük bir kitleye hitap ediyorlar. Bunun sonucunda da ülkemizde seyahat etmeyi düşünenlere fazlasıyla katkıda bulunuyor, ilham kaynağı oluyorlar.

Sosyal medya kullanımının da ülkemizde fazla olması sebebiyle artık herkes mutlaka telefonlarından veya fotoğraf makinelerinden çektikleri fotoğrafları hesaplarından paylaşıyor, deneyimlerini başkalarına aktarıyorlar.

Sosyal mecralarda seyahat gruplarına olan ilgi/katılım ve seyahat içerikli web sitelerine gelen ziyaretçi trafiği ile insanlarımız artık eskiye nazaran daha çok geziyorlar. Burada önemli bir nokta var ki; o da, herkesin artık bireysel geziyor olmasıdır. Özellikle genç kitle artık tur şirketleri ile gezmeyi bıraktı diyebiliriz.

Sitenizdeki ‘seyahat danışmanlığı’ ve ‘içerik atölyesi’ başlıklarını göz önüne aldığımız zaman, bu hizmetlerin temel amacı ve içeriği tam olarak nedir?

Bir tatil veya seyahati planlamak sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Ucuz uçak bileti almak, uygun oteli bulmak, gidilecek şehirde yapılacak aktiviteler ve gezilecek yerleri araştırmak derken liste uzayıp gidiyor. Bu noktada Hadigez.com olarak bir seyahat planı içerisinde olan ve bizlere ulaşan kişilere taleplerini de göz önünde bulundurarak kapsamlı bir rehber oluşturuyoruz. Kısacası harcama noktasında nasıl tasarruf yapabilir gerektiğini söylüyor, şehirde en iyi yeme-içme mekânlarını, gezilecek yerleri ve en iyi deneyimleri hazırlayıp nihai dosyayı hazırlıyoruz.

Türkiye’de dijitale yatırım yapanların sayısı her geçen gün artmakta ve bu da beraberinde rekabeti getirmekte. Ülkede 50 milyona yakın nüfusun İnternet kullandığını göz önünde bulundurursak dijital medyanın ne derece etkin bir pazar olduğunu da görebiliriz. Bunun farkına varan sektör liderleri zaten dijitale yatırım yapmakta. Ancak henüz bu gelişmeye uzak olan veya takip etmekte güçlük çeken kişi veya kurumlara bu noktada içerik hizmeti sağlamaktayız.

Hadigez.com İçerik Atölyesi, Türkiye’de yayın yapan turizm odaklı seyahat gezi, tatil, otel ve uçak bileti rezervasyon markalarının web siteleri içerik ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturduğumuz bir platform. Markaların tüm talepleri göz önünde bulundurularak tamamen özgün ve dilediği anahtar kelime bazlı içerikler üreterek arama motorlarında ön plana çıkmasına katkıda bulunuyor ve beraberinde artan trafik ile pazarda yeni müşteriler edinmelerini sağlıyoruz.

Kullandığınız arayüz, site ziyaretçileri tarafından nasıl karşılanıyor? Ziyaretçiler site içerisinde rahatlıkla gezinti yapabiliyor mu?

Hadigez.com’u kurarken ziyaretçilerin ihtiyacı olan bilgiyi hızlı ve etkili bir şekilde bulabilmeleri için tüm konuları başlık ve kategorilere ayırarak mümkün olduğunca kolay bir web sitesi inşa etmeye çalıştık. Tüm kategorileri menülerde belirtirken, her makale içerisinde de ilgili bir başka içeriğe kolayca ulaşabilmeleri için iç linkleme çalışmaları yaptık.

Aynı zamanda “Buradan Başlayın” sayfası ile site içerisinde en popüler içerikleri ön plana çıkardık, “Kaynaklar” sayfasıyla da seyahatlerini planlamaları için tüm işlerine yarayacak site ve uygulamaları belirttik. Bu şekilde kullanıcı siteye kolay adapte olabiliyor ve/veya seyahatlerini planlayabiliyor.

İçerikleriniz ile ilgili ileri ki dönem hedefleriniz, geliştirmeleriniz veya artık şu içeriği de üreteceğiz dediğiniz şeyler var mı?

Aslına bakarsanız neredeyse her gün site içerisinde geliştirmeler yapıyoruz. Nasıl ziyaretçilere faydalı içerikler üretebiliriz, sitede daha çok tutabiliriz noktasında kapsamlı araştırmalar yapıyor, içerikler yazmaya çalışıyoruz.

Yakın zamanda açtığımız “İslami Tatil” kategorisi var. Türkiye’de İslami tatil konseptinin geniş kitlelere hitap ettiğini düşündüğümüzde böyle bir kategorinin olması siteyi ziyaret eden ilgili kitleye de faydası olacağını düşündük.

İleri ki dönemlerde ise Hadigez.com’u bir seyahat portalı haline getirip, üyelik sistemini de açarak kullanıcıların kendi içeriklerini üretmesini hedefliyoruz.