Ankara’nın önemli simgesi Atakule, 2 milyon turist hedefliyor

Atakule Avm

Last Updated on 10 Ekim 2018 by Turizm Günlüğü

300 milyon liralık yatırımla yenilenen Ankara’nın ilk Türkiye’nin de ikinci alışveriş merkezi Atakule, 29 Ekim’de hizmete giriyor. Yıllık 8 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlamayı hedeflen Atakule, 2 milyon civarında yabancı turist çekecek.

Yeniden inşa edilen Atakule’nin tanıtıldığı bir toplantıda konuşan Atakule GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mehmet Arpacı, Atakule’nin yalnızca bir alışveriş merkezi olmadığını, Ankara’nın sembol yapıları ve önemli turizm merkezleri arasında yer aldığını belirterek, çevresinde bulunan 104 büyükelçilikle önemli ölçüde yabancı turiste de hitap ettiğini vurguladı.

Habertürk’te yer alan habere göre iş ortakları ve servis sağlayıcılarıyla birlikte bin 500 kişiye doğrudan istihdam, 6 binden fazla kişiye ise dolaylı fayda sağlaması beklenen Atakule’nin önemli bir yatırım olduğunu söyleyen Mehmet Arpacı, proje hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Atakule’de Kule kısmı dahil yıllık 8 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz. Bunun yüzde 25’i kadar, yani 2 milyon civarında yabancı turist beklentimiz var. Atakule 1987’de dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından temelleri atılarak 1989’da açıldı. Açılmasıyla Ankara’da ciddi sempatiyle karşılandı ve bir dönemin simgesi haline geldi. Atakule çoğu insanın hatıralarını biriktirdiği önemli bir mekandı. Atakule yine, yeni, yeniden sloganı ile 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümünde tekrar sevenleriyle buluşmaya hazır. Alışveriş merkezinin başkentin simgesi olan kule kısmını ise Nisan 2019’da hizmete sunmayı hedefliyoruz.”