Bakan’ın ‘fuarları azaltalım’ çıkışına Çanakkale’den itiraz

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ‘Nitelikli turist için fuarda yapılan tanıtımın bir anlamı yok. Katıldığımız yaklaşık 150 fuar sayısını 40’a düşüreceğiz’ görüşünü değerlendiren ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, fuarların küçük ve orta yatırımcılar ve işletmeciler için önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Bakanlığın almış olduğu bu kararın dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Armağan Aydeğer, “Hangi fuarlardan tasarruf edilip hangilerine gidileceği hususu çok önemli. Fuarların sayılarını ve faaliyetlerini planlarken gereksiz harcamaların önüne geçmeliyiz. Bu iyileştirmeler yapıldığında fuarlar, özellikle yerel turizm paydaşları için faydalı olacaktır. Kuru ile yaş arasındaki ayrımı iyi yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, nitelikli turist için fuarda yapılan tanıtımın bir anlamı olmadığını dile getirmiş katılım gösterilen yaklaşık 150 fuar sayısını 40’a düşüreceklerinin haberini vermişti. Ersoy’un fuar tanıtımlarına ilişkin yaptığı bu açıklamadan sonra görüş aldığımız ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, şu açıklamalarda bulundu:

“FUARLAR PRESTİJ VE GÜÇ KAYNAĞIDIR”

“Fuarlar ülkelerin ve turizmle ilgili kurumların kendilerini tanıtabilecekleri en önemli mecralardan bir tanesi. Dünya fuar pazarı her geçen gün yüzde 5-7 arasında bir büyüme kaydediyor. Bakanlığımızın almış olduğu bu kararı dikkatli bir şekilde incelemeliyiz. Hangi fuarlardan tasarruf edilip hangilerine gidileceği hususu çok önemli. Küçük ve orta ölçekli turizm yatırımcıları uluslararası yurt dışı fuarlarda kendi çevrelerini geliştirmekte büyük fırsatlar elde edebiliyorlar. Uluslararası fuarlar sayesinde küçük ve orta ölçekli turizm girişimcisi öncelikli olarak B2B tur operatörleri, seyahat acentaları ile buluşarak iş geliştirme ve yeni ortaklıklar kurma şansını elde ediyor. Bakanlığımız çatısı altında girişimci kendini güvende hissediyor. Startup denilen internet tabanlı firmalar başta olmak üzere diğer küçük ve orta tüm turizm paydaşlarının yerelden ulusala, ulusaldan uluslararası organizasyonlarda yer alması bir prestij ve güç kaynağıdır. Bu ortamın ortadan kalkmasını riskli görüyorum.

KURU İLE YAŞ ARASINDAKİ FARK İYİ YAPILMALI

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin turizm fuarlarından çok önemli ilişkiler geliştirip önemli noktalara taşındığını düşünüyorum. Fuarlar demek sadece son tüketiciye ulaşmak değil -Bakanımız şurada haklı fuarlar son tüketiciye ulaşmadaki etkinliklerini kaybediyorlar- yerel ile uluslararasını bir araya getirmek. Fuarların sayılarını ve faaliyetlerini planlarken gereksiz harcamaların önüne geçmeliyiz. Bu iyileştirmeler yapıldığında fuarlar, özellikle yerel turizm paydaşları için faydalı olacaktır. Kuru ile yaş arasındaki ayrımı iyi yapmak gerekiyor.”

Bakan Ersoy, katıldığımız yaklaşık 150 fuar sayısını 40’a düşüreceğiz!