Türkiye’nin en güvenilir şehri hangisi?

Son Güncelleme Tarihi

Dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarının ele alındığı Numbeo verilerine göre dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi olurken Türkiye’den ise Eskişehir’in en güvenli il olduğu görüldü.

Abu Dabi sadece yüzde 11,74 suç oranına sahipken, onu ikinci sıradan takip eden şehir yüzde 13,11 suç oranıyla Katar’ın başkenti Doha olarak belirlendi.

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, araştırma verileri ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre listenin üçüncü sırasında yer alarak en güvenli şehirler kategorisine adını yazdıran diğer bir il ise yüzde 13,79 oranla Osaka (Japonya) olarak görüldü. Buna karşın dünyanın en güvensiz şehri yüzde 85,18 suç oranıyla Honduras’tan San Pedro Sula olarak kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN EN GÜVENLİSİ ESKİŞEHİR

Araştırma 338 şehri kapsarken, Türkiye’den Eskişehir’in en güvenli il olduğu görüldü. Böylelikle suç oranı sadece yüzde 18,36 olan Eskişehir’in 12’nci sırada yer aldı.

Listede birden fazla Türk şehri olduğu görülürken, Bursa’nın da yüzde 22,96 suç oranıyla 27’nci sırada olduğu kaydedildi. İzmir’de ise suç oranı yüzde 27,16 oranında seyrederken bu oran İzmir’i 48’inci sıraya yerleştirdi.

İSTANBUL VE ANKARA’DA GÜVENLİK ORANI DAHA DÜŞÜK

Listede Ankara ve İstanbul’da yer alırken bu şehirlerdeki güvenlilik oranının daha düşük olması dikkat çekti. Böylelikle, Ankara’daki suç oranı yüzde 42,76 olurken, İstanbul’da bu oran yüzde 49,83 şeklinde görüldü. Ankara ve İstanbul bu istatistiklerle beraber yarı güvenli statüsünde yer aldı.

EN ÇOK TECAVÜZ HABERLERİ YAPILDI

PRNet ve Ajans Press’in konuyla ilgili gerçekleştirdiği medya incelemesinde yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılını kapsayan incelemede, suç oranları ve güvenlik başlığı altında 317 bin 737 haber yansıması tespit edildi. Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde en çok hırsızlık, taciz/tecavüz ve yaralama haberlerinin konuşulduğu görüldü.