“Bu karar Bozcaada’da bağcılığı bitirecek!”

Bozcaada’da, 2017 yılında Bozcaada Belediye Meclisi tarafından alınan bağ evlerinin pansiyona dönüştürülmesi kararına karşı tepkiler büyüyor.

Belediyenin çekinceleri nedeniyle geçtiğimiz yıl uygulanamayan kararla ilgili bu yıl şu ana kadar 10 bağ evine pansiyon ruhsatı verilmesine neden oldu. Belediye Meclisi kararını yargıya taşımaya hazırlanan Bozcaada Forum, uygulama ile Ada’daki tüm yapıların potansiyel turizm tesisine dönüştüğünü ileri sürerken, bağcılığı bitireceğinden endişe ettikleri kararın, ‘Toprak Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu belirtti. CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ise bu kararın bağcılığı canlandıracağını söyledi.

birgun.net’te yer alan habere göre Bozcaadalı çevreciler ve Adalı turizmciler, uygulamayla ilçedeki tüm yapıların potansiyel turizm tesisine dönüştüğünü ve bağcılığı bitireceğini iddia ederek, karara tepki gösterdi.

İPTAL İSTEMİNE RED

İlçede çevre konularıyla ilgili hassasiyet gösteren sivil toplum kuruluşu Bozcaada Forum üyeleri, kararın iptali için Bozcaada Belediyesi’ne dilekçe ile başvuruda bulundu. Söz konusu dilekçe de “Bağ evleri olarak adlandırılan yapılar tarımsal amaçlı olup, vasfı değiştirilemez özelliktedir. Ayrıca bu karar Bozcaada merkezinde faal turizm işletmeleriyle yaşanan ve giderilmesi mümkün olamıyan sorunların (ses, gürültü kirliliği, güvenlik, görsel kirlilik vb.) Bozcaada kırsalına da taşınmasına, bağcılık başta olmak üzere tüm tarımsal üretim faaliyetlerinin bozulmasına veya yok olmasına sebebiyet oluşturacak etkendir ve bu durum kaçınılmazdır. İş bu sebeplere istinaden, bağ evlerine işletme ruhsatı verilmesine dair alınmış meclis kararının tekrar gözden geçirilmesini ve iptalini talep ediyoruz” ifadelerine karşılık Belediye Meclisi, dilekçenin reddine ve 7 Haziran 2017 tarihinde alınan kararın aynen uygulanmasına karar verdi.

“BU KARAR BAĞCILIĞI ÖLDÜRECEK”

Uygulama ile Ada’nın taşıma kapasitesinin daha da artacağını belirten Bozcaada Forum üyesi Sinan Çöpdemir, “Zaten normalde bu bağ evleri zirai aletlerin muhafazası için gereken yerler olarak geçiyor kanunda. Yani ev olarak bile geçmiyor. Dolayısıyla bu bağ evlerinin pansiyon-otel olarak kullanılması kesin olarak Toprak Kanunu’na aykırı. Ayrıca bu karar bağcılığı da öldürecek. İnsanlar kolay para kazanmak için ‘3 ay çalışayım, diğer aylar yiyeyim’ diye bağa bakacağına pansiyonuna bakacak. Ada’da bağcılık ölünce diğer yerlerden ne farkı kalacak? Zaten bağcılık can çekişiyor. Bu kararla herkes pansiyon yapmak isteyecek bağ evini. Biliyorsunuz, ilçenin taşıma kapasitesi de çoktan aşıldı. Belediye taşıma kapasitesinin belirlenmesi için sürekli, ‘Turizm Master Planı’ dedi. Nerede bu plan, 4 yıl geçti, halk ile neden paylaşılmıyor? Bu planda, bağ evlerine ruhsat verilmesi var mı? Hiç bir şey yok ortada. Mücadelemize hukuksal yollardan devam edeceğiz” dedi.

“ENDİŞENİN FARKINDAYIM AMA…”

Karara yapılan itirazlara ve endişelere yanıt veren CHP’li Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ise bağ evlerine ruhsat verilmesinin yasal olarak mümkün olduğunu belirterek alınan bu kararın, hukuki dayanağını görmek ve ileride herhangi bir yanlışa düşmemek adına yaklaşık bir yıl uygulamadıklarını şöyle ifade etti:

“Bu süreçte Bozcaada’dan bir vatandaş, Meclisin aldığı kararı Belediyenin uygulamadığı gerekçesiyle idari mahkemeye başvurdu. Davayı o kişi kazandı. Aslında hukuk da bizim aldığımız kararın doğru olduğunu teyit etmiş oldu. Tekrardan konuyu gündemimize aldığımızda Meclis üyelerimiz aynı şekilde temayül gösterdi. Zaten Bozcaada Turizm Master Planı’da son aşamasına geldi. Son halini Meclise getirmeden mutlaka halkımız ile paylaşacağız. İnsanlar o bağlara daha çok ehemmiyet gösteriyor. İşletmeci, pansiyon hizmeti vereceği insanlara daha doğal ve güzel bir şekilde sunmak istiyor. Pansiyon ruhsatı alan insan, misafirlerine o bağı daha güzel göstermek adına bakımını yapıyor, daha çok özen gösteriyor. Bu durumda benim gözlemim atıl durumda olan bağların bakımının tekrardan yapıldığı yönünde.”