İstanbul’da 3 farklı taksi, 3 farklı fiyat uygulaması İstanbul halkını 3’e bölüyor!

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul’daki taksi sorunu için İBB’nin çözüm bulmasını isteyen İBB Meclis Üyesi Mesut Kösedağı, “Eğer İstanbul’da taksiye binecekseniz sizi üç farklı fiyat bekliyor, yani İstanbul halkı gelir durumuna göre üçe bölünmüş durumda. Bu parçalı durumdan hem taksiciler hem de kullananlar mağdur oluyor” dedi.

İstanbul’daki taksi sorununu “sessiz ve derinden ilerleyen bir sorun” olarak nitelendiren Mesut Kösedağı, meclis toplantısında gündeme getirdiği yazılı soru önergesinde şunları dile getirdi:

“En son İçişleri Bakanının da 81 ile gönderdiği genelge ile tekrar gündeme gelen taksi sorunu hem taksicileri hem de taksiyi kullanan İstanbul halkını rahatsız etmektedir. Şu anda İstanbul’da taksi plakası alma hakkı olan üç araç segmenti bulunuyor Bunlar; C segmenti sarı taksiler, D segmenti mavi taksiler ve son olarakta E segmenti siyah ultra lüks taksiler. Eğer İstanbul’da taksiye binecekseniz sizi üç farklı fiyat bekliyor, yani İstanbul halkı gelir durumuna göre üçe bölünmüş durumda. Bu parçalı durumdan hem taksiciler hem de kullananlar mağdur oluyor. Özellikle mavi taksilere binen vatandaşların çoğunun fiyat farkından bilgisinin olmadığını görüyoruz. Bu durumda da taksiciler ve yolcular karşı karşıya geliyor. Hükümetin taksicilere tanıdığı ÖTV indirimi hakkını tüm taksiler değişene kadar devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. 18 bin taksi plakası olan İstanbul’da taksi şoförlerinin araç segmentine bakmadan aynı eğitim ve sertifikayla donatılarak hizmet vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Sonuç olarak İBB’nin hem taksicilerin beklentilerini hem de İstanbul halkının taksicilerden beklentilerini acilen karşılaması gerektiğini düşünerek sorularımızı soruyoruz;

1- İBB olarak taksilerin üçlü fiyat politikasından vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?
2- Taksicilerden alınan kesintilerin azaltılması ile ilgili İBB olarak bir çalışma yapılmakta mıdır?
3- Taksi şoförlerinin eğitimi ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır?
4- Bütün taksilerin tek tip ve tek fiyat olması için İBB’de yapılan bir çalışma var mıdır?
5- Kısa mesafe almayan ve yerli müşteri kabul etmeyen ya da sahte para üstü vererek taksici mesleğini küçük düşüren şoförler için İBB taksi şikâyet hattı kurmayı düşünüyor musunuz?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2018 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Mesut Kösedağı ve Esin Hacıalioğlu’nun imzaları ile meclis başkanlığına sunulan ve oy birliği ile başkanlık makamına havale edildi.