TÜRSAB’dan yol belgesi alamayan acenteler için açıklama

Son Güncelleme Tarihi

Denetimler sırasında talep edilen ve sektörde büyük tepkilere yol açan Yol Güzergah Belgesi, usul ve kriterlerin yeniden belirlenmesi için belli bir süre için durduruldu.

TÜRSAB’ın resmi internet sayfası üzerinden ‘Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi’ hakkında yapılan duyuruya göre bu süre içerisinde seyahat acentalarının mağduriyet yaşamaması için tur veya transfer sırasında araç içerisinde Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 40. ve 41. Maddelerinde yer alan belgelerin bulundurulması gerekiyor.

İşte o duyurunun detayları:

“İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Sivil Trafik Ekipler Amirliği ve TÜRSAB Denetim Ekibi profesyonel kadroları ile korsan taşıma ve belgesiz seyahat acentalığı faaliyetinde bulunanları tespit etmek için 7/24 uygulama yapmaktadır.

UKOME yetkilileri tarafından “Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesinin” düzenlenmesi işlemlerine ilişkin uygulanacak usul ve kriterlerin yeniden belirlenmesi amacıyla belli bir süre için durdurulduğu haricen ifade edilmektedir. Bu süre içerisinde yapılacak olan denetimlerde seyahat acentalarının mağduriyet yaşamaması için tur veya transfer sırasında araç içerisinde Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 40. ve 41. Maddelerinde yer alan belgelerin bulundurulması önem arz etmektedir.

Seyahat Acentaları Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş belgelerin olmaması halinde tur ya da transferinizin başka taşımacılık faaliyetleri ile karıştırılması ve bu nedenle mağduriyet yaşanması ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu nedenle ayrıca idari para cezası uygulanması ihtimali doğacaktır. Anılan yönetmelik maddeleri aşağıda yer almaktadır.

Konuyu önemine binaen bildiririz.

Saygılarımızla,

Karayolu Ulaştırma Taşımacılık ve Araç Kiralama İhtisas Başkanlığı

MADDE 40 – (1) Paket tur ve turlarda seyahat acentası yetkilisinin aşağıdaki belgeleri bulundurması zorunludur.

a) Seyahat acentası işletme belgesinin TÜRSAB tarafından onaylanmış sureti,
b) Paket tur veya tura katılan müşterilerin listesi,
c) TÜRSAB araç plakası,
ç) Araç, seyahat acentası tarafından kiralanmış ise sözleşme sureti,
d) Başlangıç noktasının da belirtildiği paket tur veya tur programı,
e) Paket tur zorunlu sigorta poliçe sertifikası sureti.

MADDE 41 – (1) Seyahat acentasının transfer faaliyetinde aşağıdaki belgelerin transfer elemanında bulunması zorunludur.

a) Seyahat acentası işletme belgesinin TÜRSAB tarafından onaylanmış sureti,
b) Transferi yapılan yolcu listesi,
c) TÜRSAB araç plakası,
ç) Transfer elemanı kimlik kartı,
d) Araç, seyahat acentası tarafından kiralanmış ise sözleşme sureti.”

“UKOME ve İBB elini turizmden çek!”