Talimhane’deki Martı Otel, ‘Barcelo İstanbul’ oldu

İstanbul Taksim’deki oteller bölgesi Talimhane’de yer alan Martı İstanbul Hotel’in yerine İspanyol otel zinciri Barcelo Hotels geldi. Barcelo İstanbul adıyla 1 Aralık itibariyle kapılarını yeniden açan otel, Barcelo standartlarıyla beş yıldızlı olarak hizmet vermeye başladı.

Barcelo İstanbul; 270 odalı, odaların 100’ü standart kategoride yer alırken geriye kalan odaların standartları yükselerek devam ediyor. Otelin 31 odası da süit olarak hizmet veriyor. Odaların büyüklüğü 30-35 m2 arasında değişirken, en büyük oda 250 m2.

Özlem Kapar Bayburs’un haftalık ekonomi dergisi PARA ‘da yayınlanan haberine göre Barcelo Hotel Gruop’un Türkiye Genel Koordinatörlüğü’nü deneyimli turizmci Hasan Ekmen yapıyor. Ekmen aynı zamanda Barcelo İstanbul’un Müdürlüğünü yürütüyor. Otelin Satış Direktörü de Seda İbişioğlu Durak.

Barcelo İstanbul Hotel’in binası Habertürk Gazete ve televizyonun yanında yer alıyor ve Ciner Grubu’na ait. Martı Hotel Grubu, 2011 yılında oteli Ciner’den kiralamış ve 2012 yılında açarak dört yıla yakın işletmişti. Yüksek kira maliyetine karşın düşen kârlılığın etkisiyle kapatılan Martı Istanbul Hotel’den sonra bina bir süre boş kalmıştı. Antalya merkezli Delphin Otel Grubu Martı’nın bırakmasının hemen ardından bu binayı kiralayarak şehir otelciliğine girmeye niyetlenmiş ancak işletemeden devretmişti.

Barcelo Hotel Gruop, daha önce İstanbul’da Eresin Otel Grubu’na ait bir oteli ‘Barcelo Eresin Topkapı Hotel’ adıyla on yıldan fazla işletmişti. Ancak geçen yıl işletme sözleşmesi bitmişti. İspanyol zincir alt markası ‘Occidental’le Beyoğlu’nda iki küçük otel daha işletmeye devam ediyor. Barcelo İstanbul’un kapılarını açmasıyla grubun İstanbul’da işlettiği otel sayısı üçe çıkmış oldu. (PARA dergisi)