Almanlar, fiyatlar yükselse de Türk otellerinden vazgeçmeyecek

Magic Tours Genel Müdürü Mehmet Demir

Son Güncelleme Tarihi

Magic Tours, gelecek yılın Türkiye için Alman ailelerin geri dönüş yılı olacağını öngörüyor. Deneyimli turizmci Mehmet Demir, ” Fiyatlar daha da artsa bile Türkiye satışlarının yüksek ivmesi etkilenmez” diyor.

Almanya´nın Dinslaken kenti merkezli Türk kökenli seyahat acentesi Magic Tours’un sahibi Mehmet Demir, 2018’in çok iyi geçtiğini söylüyor. “Bize gelen 10 misafirden 8’i Türkiye’yi tercih ediyor” diyen Demir, önceki iki yılda Türkiye yerine Yunanistan veya İspanya’ya giden Alman ailelerin ülkemize geri dönüş yaptığını ifade ediyor. Alman tatilcilerin Türk otellerindeki yüksek standartları bu iki ülkede bulamadıklarını, ödedikleri yüksek fiyatlardan da şikayetçi olduklarını kaydeden Demir, 2019 Türkiye satışlarının çok daha yüksek olacağını bildiriyor.

İNŞALLAH FİYATLAR DAHA DA YÜKSELİR

Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği’nin (COOP TRR) Almanya’nın Essen kentindeki 3. Yıllık Buluşması’nda bir araya geldiğimiz Mehmet Demir, tüm dünyaya tur düzenlediklerini ifade ederek toplam satışlarının yüzde 60’a yakın oranının Türkiye’ye yönelik olduğunu aktarıyor. Krizle geçen iki yılın ardından 2018’in iyi geçtiğini, 2015’teki zirve rakamlara geri dönüşe yaklaştıklarını belirten Demir, “Fiyatlardaki yükselişe rağmen satışlar iyi gidiyor. İnşallah fiyatlar daha da yükselir ve otelciler de geçmiş yıllardaki kayıplarını kapatır. Fiyatlar daha da artsa bile Türkiye satışlarının yüksek ivmesi etkilenmez” diye konuşuyor.

Fiyatların otellere göre farklılaştığının altını çizen Demir, diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman Türkiye’nin daha ucuz ve hizmet kalitesinin daha yüksek olduğunu vurguluyor. Mehmet Demir şöyle konuşuyor: “Şahane turistik tesisler, kaydıraklar, aqua parklar, lunaparklar ve bu gibi tatil ortamları her yerde olmadığı için aileler Türkiye’ye geri dönüş yapıyor. Antalya, Almanların gözdesi. Fiyatlar yüksek de olsa Türkiye’yi tercih etmekten vazgeçmiyorlar.”

30 YILLIK ACENTE

Magic Tours’u 30 yıl önce kurduklarını anlatan Demir, dünyanın dört bir tarafına hem havadan hem karadan hem denizden yolcu taşıdıklarını ifade ediyor. Almanya’nın her şehrinden talep aldıklarını söyleyen Demir, 2019’da Türkiye’ye daha fazla turist göndermek için çalıştıklarını, uçak koltuk kapasitelerinin şu an için yetersiz görünse bile bu sorunu çözeceklerini savunuyor. Demir şöyle devam ediyor: “Türk Hava Yolları gelecek yıl Almanya’nın birçok noktasına direkt uçuşlara başlayacak. Bunu Kültür ve Turizm Bakanımız da dile getirdi. Başlarsa bu sıkıntıyı atlatırız. Bundan birkaç sene önce de diğer ülkelerden uçakların çekilip Türkiye’ye konduğunu biliyoruz. Talep çoğalırsa 2019’da da aynı şey olacaktır; Yunanistan’dan olsun diğer ülkelerden olsun uçaklar çekilip ülkemize ilave olarak konulacaktır.”

Türk otelcilere de kaliteden ödün vermemeyi tavsiye eden Mehmet Demir, oda fiyatlarını yükseltseler de sorun olmayacağını kaydediyor. Demir, “Avrupalı turistin alışmış olduğu kaliteyi sunmak çok önemli. Geçen iki yılda Türkiye yerine gittikleri ülkelerin Türkiye’den daha düşük seviyede olduğunu gördüler; ülkemize geri döndüklerinde geçmişten bildikleri standratları fazlasıyla bulabilmeliler” diyor.
HATAY’DAKİ OTEL PROJESİ BEKLİYOR

Türkiye’de otel yatırımlarının olmadığını sadece acente olarak hizmet verdiklerini anlatan Demir, kendi memleketi olan Hatay’a geçmişte bir otel açma girişimi olduğundan bahsediyor. Hatay’ın merkezinde bir arsa satın aldığını, otel projesi çizdirdiğini ancak inşaata başlamaya hazırlanırken Suriye olaylarının patlak vermesi üzerine projeyi durdurduklarını bildiriyor. Demir, “Bölgedeki olaylar sakinleştiği zaman şehir otelciliği girişimimizi yeniden canlandırmayı planlıyoruz. Tabii bunlar kısmet işi, sadece Hatay’da değil başka bir bölgede fırsat çıkarsa da değerlendirebiliriz” diyor.