Marmaris’in ilk 5 yıldızlı termal tesisi 12 ay turizm yapacak

Grand Yazıcı Club Turban Hotel

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı’nın sahibi olduğu Grand Yazıcı Turban Otel, termal konaklama tesisine dönüştürüldü.

Marmaris’in ilk termal tesisi unvanını kazanan ve adı Club Turban Termal olarak değiştirilen tesis, Türkiye’den ve Avrupa’dan gelip doğal kaynaklardan şifa arayanlara ev sahipliği yapıyor. 12 ay boyunca açık kalacağı belirtilen otelde, mitolojide ‘yarı tanrıça Hemithea’nın güzellik kaynağı’ olarak geçen şifalı suyla dolu ikisi kapalı, üç havuzun bulunduğu belirtilirken zengin Arap ve Avrupalı turistlerin lüks ihtiyaçlarına göre dizayn edilen havuz ve odalar için ise çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.

Projenin sahibi jeotermal şirketinin ortaklarından Jeofizik Mühendisi Nilüfer Gürelman, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

MARMARİS YAKINDA DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ŞİFA MERKEZİ OLACAK

“Muğla bölgesinde ilk defa denize sıfır bir otelde termal tesis olarak 5 yıldızlı otel hizmet verecek. Otelin fuar ve web sayfası tanıtımlarında termal tesis olarak 12 ay boyunca hizmet vereceği duyuruldu. İş insanı Serkan Yazıcı ile bu hizmetle hem Marmaris’in, hem ülke ekonomisinin kazanç elde etmesini hedefliyoruz. Marmaris’in altyapısı inanılmaz bir şifa kaynağı dolu. 10 yıl süren araştırmalar sonucunda var olan şifalı suyu çok sayıda sondajlarla bularak yönünü çevirdik. Suyun çıkarılması için Enerji Bakanlığımızdan patent ve ruhsatlar alınmıştır. Suyun yapılan incelemelerinde mineral bakımından çok yüksek olduğunu, sıcaklık değerlerin uygun ve çok şifalı olduğunu tespit ederek belgeledik. Kapasitesi küçük veya büyük tüm oteller, bu şifalı suyu kendi tesislerinde getirtebilirler. Pahalı bir sistem ama birkaç otel birleşip jeotermali tesislerine getirdiklerinde 6 ay turizm değil, 12 ay turizm yapacaklardır. Marmaris çok yakın zamanda dünyanın en önemli şifa ve güzellik merkezi olacak.

Marmaris’te çıkarılan şifalı su magnezyum açısından, benzerlerine oranla altı kat daha zengin. Kanser, cilt, romatizma ve kadın hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geliyor.”