SKYhub, 2019’da hedeflerini büyüttü

SKYhub Outbound Yurt Dışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş

Last Updated on 11 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Travel Turkey İzmir Fuar’ına ilk kez katılan SKYhub, 2019 için ciddi yatırım ve reklam pazarlama hedeflerinin yanı sıra Ürdün, Lübnan, İran, Tayland, Hindistan, Almanya, Azerbaycan, Fas ve ana destinasyonları Japonya’ya ağırlık vereceklerini duyurdu.

Türkiye’nin de dahil olduğu dünya çapında 70 ülke, 280 şehir ve 520+ ofisi aracılığıyla seyahat acenteleri ve tur operatörlerine özel, kaliteli ve güvenilir hizmet sunan SKYhub markası, İzmir’de gerçekleşen Travel Turkey fuarında 2019 için ciddi bir yatırım planlaması yaptıklarını iş ortakları ve fuar katılımcılarına duyurdu. Dünya genelinde 70 ülkede, 17 bin çalışanı ve 520’nin üzerinde ofisi ile seyahat acentelerinin yerel çözüm ortağı olan SKYhub, 2019’da hedeflerini büyüttü.

Kriz dönemlerinde duraksamak yerine, daha fazla yatırım yaparak, bunu fırsata çeviren bir yapıyla hareket ettiklerini belirten SKYhub Outbound Yurt dışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş, hem fuar hem turizm sektörü, hem de şirketlerinin 2019 hedeflerini anlattı.

YENİ OFİSLER GELİYOR

“Bu fuarda ilk kez yer aldık. Ancak bundan sonraki senelerde de fuarlara katılımlarımız artarak devam edecek. Hedefimizde ilk üçün arasında ilk sırada İstanbul, ardından Ankara ve yeni açılacak İzmir ofislerimiz var. Önümüzdeki sene içerisinde İzmir’de ofisimizi açmayı planladık. Amacımız İzmir çevresindeki potansiyeli yüksek iller ve Anadolu’da daha fazla acenteyle verimli ve kaliteli bir iletişim kurabilmek.

“BEKLENTİMİZİN ÜZERİNDE BİR SATIŞ ORANI ELDE ETTİK”

Kurlardaki dalgalanmalar yurt dışı turlarını ciddi oranda etkiledi. Biz de bu gelişme karşısında paket fiyatlarımızı, yüzde 20-30 civarına düşürerek dengelemeye çalıştık. Genel olarak baktığımızda sömestre ve yılbaşı turlarında beklentimizin üzerinde satış oranları da elde ettik. Şu anda da dolar ve euro belirli bir fiyata sabitlendiği için, algı olarak yurt dışı turlarında bir normalleşme söz konusu diyebiliriz.”

2019 yılında iç piyasanın yükseleceğini düşünen Orhan Durmuş, hem yurt içi otel hem kültür turları, hem de Kıbrıs pazarının iyi olacağını belirtti. Buna karşın yüksek doluluk oranları ve fiyatların iç pazarda da yükselmesi sonucu, Yurt dışı turlarına talebin de düşmeyeceğini ifade etti.

SKYhub Outbound Yurt dışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş, 2019 yılı için değerlendirmesini şöyle aktardı:

KRİZ ORTAMINDAN FIRSATA

Yurt dışı turlarında, kurlardaki bu yükselmeler tüketicilerin daha güvenilir acenteler aradığını ortaya çıkardı. Herhangi bir şekilde yolcuları mağdur etmeyen, giden yolcuları mutlu döndüren bir yapısı olan firmalar, kriz ortamında fırsat yaratarak ön plana çıkacaktır. 1980’lerden bugüne kadar, tüm kriz dönemlerinde daha fazla büyüyerek yol aldık. Japonya’daki merkezimiz de, hep bu şekilde büyüdü. Dolayısıyla aynı yol haritası ile büyümeye devam etmeyi istiyoruz.

2019’da özellikle Ürdün, Azerbaycan, Fas, İran, Lübnan, Tayland, Hindistan, Almanya, Endonezya, Dubai ve ana destinasyonumuz olan Japonya’ya ağırlık vereceğiz. Neredeyse tüm Uzak Doğu ülkelerinde, üstün kalitede bir hizmet vereceğimizi söyleyebilirim.” Ortadoğu’da da, yakın gelecekte çok ciddi planlamalarımız olacak.

SKYhub Outbound Yurt dışı Turlar Grup Departmanı Müdürü Orhan Durmuş

Orhan Durmuş kimdir?

5 kıtada 70 ülkede bulunmuş, 16 yıllık turizmci. 1984’de Kayseri’de doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünde okudu. Turizme lise yıllarında adım attı. Lise sonda stajer olarak başlayıp, uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen seyahat acentelerinde Yurt dışı operasyon bölümlerinde çalıştı. Aynı zamanda 20’li yaşlarda düzenli olarak kişisel seyahatlere çıkmaya başladı. 70’den fazla ülkede 600’ü aşkın şehri gezdi, farklı kültürleri tanıma şansına sahip oldu. 2008 yılında Maldivler’de 1 sene kadar kalıp yurt dışında da çalışma tecrübesine sahip oldu. Sürekli gitmediği coğrafyaların hayalini kuruyor…