İşte komşunun turizmdeki 2019 hedefi

Yunanistan kapı vizesi

Yunanistan turizminin 2018 yılındaki performansını değerlendiren Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Başkanı Yiannis Retsos; 2019’daki hedeflerine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) Başkanı Yiannis Retsos, 2018 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Retsos, Yunanistan’ın 2018 yılını 33 milyon turist ve 16 milyar Euro turizm geliri seviyesinde kapatacağını öngördüklerini söyledi. SETE Başkanı Retsos, izlenecek dışa dönük strateji ve sinerjiler sayesinde Yunan turizminin 2019 yılında da gelişme trendini sürdüreceğine inandıklarını ifade etti.

2019 BEKLENTİLERİ AYNI SEVİYEDE

Yunanistan turizminin 2019 yılını, turist sayısı ve turizm gelirleri bakımından 2018 yılı ile hemen hemen aynı seviyelerde kapatacağını öngördüklerini belirten SETE Başkanı Yiannis; “Türkiye’nin hızlı bir şekilde kendini toparlaması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacak olmasının bunun önemli nedenleri arasında olduğunu” ifade etti.

Retsos, ekonomik baskılara rağmen turizm sektörünün uzun vadede yükselişine devam edeceğini söyledi.

YUNAN TURİZMİNİN SARMALI

Yunan Turizm Konfederasyonu Başkanı Retsos, Yunanistan’da turizminin tarihsel performansına bakıldığında; 6 ya da 7 yıllık bir periyotta büyüme hızında bir gerileme ya da yavaşlama yaşadığına dikkat çekerek bu döneme yaklaşıldığını ifade etti.

Özellikle İngiltere’den rezervasyonların gelmeye başlamasıyla 2019 yılında güzel bir başlangıç yapacaklarını sözlerine ekleyen Retsos, mevcut vergi oranlarına (özellikle katma değer vergisi) rağmen Yunanlı otelcilerin fiyatlarını daha cazip hale getireceklerini umduğunu belirtti.