İstanbul Rehberler Odası’nda Sedat Bornovalı dönemi

Türkiye’nin en köklü ve en büyük rehberlik örgütü İstanbul Rehber Odası’nda (İRO) seçim heyecanı yaşandı. Mevcut Başkan Hakan Eğinlioğlu, Sedat Bornovalı ve Hüseyin Özgür Özaltun’un listelerinin aday olduğu seçimde Sedat Bornovalı’nın listesi en çok oyu alarak kazandı.

4 bin 550 üyeli İRO, seçime 2 bin 953 seçmenle gitti. Lütfi Kırdar Marmara Salonu’nda dün gerçekleşen 3. Olağan Genel Kurul’da sandıktan 682 geçerli oy çıktı. Üç aday arasındaki oy dağılımı şöyle gerçekleşti:

Sedat Bornovalı: 340
Abdülkadir Hakan Eğinlioğlu: 200
Hüseyin Özgür Özaltun: 140

İRO’nun yeni yönetimi

İRO’nun yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor:

Sedat Bornovalı
Armağan Yağcı Bayrak
Esmeray Akay
Mahir Tunç
Mehmet Şakir Karadibek
Muhammet Masum Bedük
Saadet Özen
Yılmaz Kalyoncu
Arzu Toraman Işıkoğlu

Denetim Kurulu
Şebnem Altun
Fulya Tekin İstikbal
Lalehan Karadeniz

SEDAT BORNOVALI KİMDİR?

Sedat Bornovalı, turizm sektöründe uzun yıllardır tanınan ve sevilen, başarılarıyla dikkat çeken bir isim.

1970 yılında doğan Sedat Bornovalı, İstanbul Özel İtalyan Lisesi’nde aldığı eğitimin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel İşlemeciliği ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerini bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans ve Doktora programlarını tamamladı. 1989 İstanbul sınavlarıyla kabul edildiği 20. dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı profesyonel Turist Rehberliği Kursunu bitirerek İtalyanca ve İngilizce dillerinde Turist Rehberi oldu.

2002 – 2015 yılları arasında İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yapan Bornovalı, 2010 yılından beri Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 2010 yılından beri İtalyan Liseliler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 20. Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi Danışma Kurulu Üyeliğini yürütüyor.

Dr. Bornovalı, Papa XVI. Benedictus ve Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos gibi dini liderler ile, Cumhurbaşkanları Giorgio Napolitano, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu devlet başkanlarına, ayrıca dünyaca ünlü yazar Umberto Eco’ya rehberlik ve çeviri hizmeti verdi.

Sanat tarihçisi olarak çeşitli bilimsel yayın, proje ve belgesellere katkıda bulundu.

Bornovalı aynı zamanda İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği’nin (Società Operaia Italiana di Mutuo Soccorso) Beyoğlu’ndaki Garibaldi Evi’nin restorasyon ve renovasyonunu yürüttü. Restorasyonu TÜRSAB tarafından yaptırılan Casa Garibaldi, TÜRSAB’ın etkinlik merkezi olarak kullanılacak.  Yapı, özellikle parselinde yapılan kazılarla ortaya çıkarılan Roma İmparatorluk dönemi mezarlığıyla haberlere konu olmuştu.

Ödül ve ünvanları
2007 İtalya Cumhuriyeti Şövalye ve Liyakat Nişanı
2010 İstanbul Turizm Özel Ödülü
2011 Skal International – Turizmde Kalite Ödülü
2015 Çukurova Turizm Ödülleri – Turizm Kültürler Arası Diyalog Ödülü

Sedat Bornovalı’nın “Boğaziçi’nin Tarih Atlası” isimli kitabı da Timaş Yayınları tarafından geçtiğimiz yaz okuyucularıyla buluştu.