OGAD ve Dedeman otizmli çocuklar için umut olacak

OGAD Kurucu Başkanı Demet Uyar ve Dedeman İstanbul Oteli Bölge Satış Müdürü Anıl Vardarcı

2013 yılında otizmli çocukları ve ailelerini güçlendirmek ve toplumu otizm konusunda bilinçlendirmek amacıyla kurulan Otizm Güçlü Aile Derneği (OGAD), otizme dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

İlki 2017’de Dedeman İstanbul Otel işbirliğiyle yapılan Yılbaşı Alışveriş Şenliği ve Mutlu Yaşam Buluşması bu yıl da gerçekleştirildi. Şenlikten sağlanan kaynak kısa vadede açılması planlanan otizmli çocukların ve ailelerinin yararlanacağı Masum Dünya isimli Aile Danışma ve Eğitim Merkezi için kullanılacak.

Dedeman Otel İstanbul, Gayrettepe’de gerçekleşen şenlikte katılımcılar hem sevdikleri için yeni yıl hediyelikleri seçtiler, hem de gün boyu konusunda uzman konuşmacıların söyleşilerine katıldılar. Öte yandan etkinlikte çeşitli yazarların imza günü de gerçekleşti.

Katılımcılar, Demet Uyar, Dr. Yankı Yazgan, İlker Çağlayan, Gözde Biber, Özlem Akın Uzunhasanoğlu, Nil Keskin Keleş, Alper Almelek, Şirin Yelmen Oktar, Banu Tozluyurt ve Dr. Bahar Eriş’in desteğiyle gerçekleşen ‘Mutlu Yaşam Söyleşileri’nde otizmli çocukları daha yakından tanıma imkanına sahip oldular.

ÖNCE AİLELER BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Bu projenin kamuoyunun dikkatini otizmli çocuklara çekebileceğini vurgulayan OGAD Kurucu Başkanı Demet Uyar, otizmli çocukların gelişimi için önce ailelerin bilinçlendirilmesinin ve ebeveyn eğitiminin gerekli olduğunun altını çizerek “Otizmli çocukların topluma kazandırılması için ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu konuda OGAD olarak bir çok adım attık ve atmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“BU PROJEYE BAŞKA BİR GÖZLE BAKIYORUZ”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dedeman İstanbul Oteli Bölge Satış Müdürü Anıl Vardarcı ise “Dedeman olarak turizm sektörünün lider oyuncularından biri olmamız hasebiyle birçok sosyal sorumluluk projesine imza atıyoruz. Özellikle çocukların ilk beş yaş içinde tedaviye olumlu yanıt verdiğini biliyoruz. Bu bağlamda OGAD ile gerçekleştirdiğimiz ve gelenekselleşmeye doğru emin adımlarla ilerleyen bu projeye bir başka gözle bakıyoruz. Dedeman İstanbul Otel bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemize fayda yaratmaya devam edecektir” dedi.

TÜRKİYE’DE 352 BİN OTİZMLİ ÇOCUK VAR

ABD’de yapılan son araştırmaya göre (CDC-The Centers for Disease Control and Prevention) her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konuyor. Geçmişe göre bu oranlar yükseliş eğiliminde. Otizm tanısı almış çocuklar için kanıtlanmış tek tedavi yöntemi ise yoğun eğitimdir. Türkiye’de, 18 yaşın altında 352 bin otizmli çocuk ve genç olmasına rağmen bunların sadece 31 bini eğitim alabiliyor. Bu alandaki boşluğu bir parça doldurmak amacıyla OGAD bir Aile Danışma ve Eğitim Merkezi kurmaya karar verdi. Bu merkezde hem aileler çocuklarının gelişimi için uzmanlardan öneriler ve eğitimler alabilecek, hem de otizmli çocuklar ve olağan gelişim gösteren kardeşlerinin ve akranlarının kaynaştırma yöntemiyle bir arada çeşitli atölyelere katılarak gelişim sağlayacakları bir ortam yaratılacaktır.