Twitter, Türkiye’den gelen tweet sildirme talep verilerini açıkladı

Sosyal medyaya yeni düzenleme geldi.
Sosyal medyaya yeni düzenleme geldi.

Last Updated on 21 Aralık 2018 by Turizm Günlüğü

Sosyal medya platformu Twitter, 2018 yılının ilk 6 ayında gelen tweet sildirme talepleri verilerini açıkladı: Dünya çapında yasal taleplerin yüzde 73’ü Türkiye’den geliyor.

Yerel yasalara dayanan talepler hakkında bilgi veren Twitter, 38 ülkeden yaklaşık 12 bin yasal sildirme talebi geldiğini açıkladı. Türkiye 8 bin 988 başvuruyla birinci sırada.

Türkiye’yi bin 641 taleple Rusya izliyor. Üçüncü sıradaki Hindistan’dan gelen talep sayısı ise sadece 246. Türkiye ve Rusya bir arada tüm taleplerin yüzde 87’sini oluşturuyor.

tr.euronews.com’da yer alan habere göre Twitter raporunda bahsedilen taleplerin; hükümetler (kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere), ayrımcılıkla mücadele için örgütlenmiş kuruluşlar ve bireyleri temsil eden avukatlar tarafından geldiğini belirtti.

Türkiye’den gelen taleplerin yüzde 18’i onaylandı
Verilere göre Türkiye’den gelen içerik sildirme taleplerinin yüzde 18’i onaylandı. Başvuru sayısında birinci olan Türkiye gelen taleplerin kabul edilmesinde ise 38 ülke arasında 6. sırada yer aldı. Başvuru ve kabul oranları göz önüne alındığında, Türkiye’den yasal dayanağı bulunmayan başvuruların da çok sayıda olduğu göze çarptı.

Yaklaşık 14 bin hesap kapatma başvurusu geldi
Aynı dönemde Türkiye’den Twitter’a 13 bin 843 hesapla ilgili kapatma talebi geldi. Bu hesaplardan yasal suç nedeniyle 425 tanesinin kapatıldığı belirtildi.

Twitter ayrıca 2 bin 560 hesabı ise kendi kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapattığını duyurdu.

Popüler bir spor kulübü ve başkanı 114 tweet sildirdi
Twitter’in verileri arasında Türkiye’den bir kulübün ve başkanının kişisel hakları ihlal edildiği gerekçesiyle çıkarttığı 16 mahkeme kararı da yer aldı. Takımın ismini vermeyen ancak popüler bir kulüp olarak tanımlayan Twitter, bu kararlar uyarınca 114 tweeti sildiğini açıkladı.

Sahte İlber Ortaylı hesapları kaldırıldı
Türkiye’nin en popüler tarihçilerinden Profesör İlber Ortaylı da Twitter’in raporunda yer aldı. Ortaylı, adına düzenlenen bir sahte hesabın kaldırıldığını, iki hesabın da Twitter’in mizah, haber bülteni, yorum ve hayran hesabı politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya alındığını duyurdu.