Lezzetli bir hindi pişirmenin 4 pratik sırrı

Yeni yıla girmeye bu kadar az bir süre kalmışken bu özel gecenin en önemli başrollerinden birisi hiç kuşkusuz hindi yemeği!

Yılbaşı masalarının olmazsa olmazlarından birisi olan yeni yıl hindisi, yapması hem meşakkatli hem de bir o kadar zor bir yemek. Ancak bu yemeği pişirmenin sırlarını veren usta bir şef var.

APlus Mutfaklar Koordinatörü Levent Peker

“Küçük ama önemli püf noktaları ile herkes usta bir şef kadar iyi hindi pişirebilir” diyen APlus Mutfaklar Koordinatörü Levent Peker’den lezzetli bir hindi pişirmenin 4 pratik sırrı:

Doğru Ön Hazırlık Yapın

Hindi diğer etlere göre daha yavan bir tada sahiptir. Bu yüzden baharatlar ve sebzelerle lezzetlendirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle hindiyi bir gün öncesinden tuzlu, limonlu ve sirkeli suda dolapta bekletin.

Hindinin daha lezzetli olması için pişirmeden önce mutlaka karabiber defne yaprağı sarımsak ve soğan ile en az 30 dk. haşlayın.

Nar Gibi Kızarmış Hindi

Nar gibi kızarmış bir hindinin sırrı, üzerini sosla kaplayan sosta gizlidir. Önceden haşladığınız hindinizin üzerini ve içini sıvı yağ, toz şeker, bal ve kırmızı toz biberden oluşan karışımı ile kaplayın. Karışımın hindinin her tarafına eşit olarak yayılmasına özen gösterin.

Nasıl Pişirilmeli?

180 derecelik ısıda 3.5-4 kiloluk bir hindinin ortalama pişme süresi 1-1,5 saat arasında değişir. Kurumasını önlemenin sırrı ise pişirme sırasında fırına koyacağınız derin bir kap sudur.

Lezzeti Ev Yapımı Sostan

Hindinizi fırına vermeden tepsiye sebzelerinizi ekleyin. Piştikten sonra hindinizi haşladığınız suyla sebzelerinizden lezzetli bir sos yaparak, servis edebilirsiniz.