Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya’dan 2019 yılı öngörüsü…

Dedeman Oteller Genel Müdürü Emrullah Akçakaya

Last Updated on 26 Aralık 2018 by Yaşar Çelik

22 Aralık Cumartesi Dedeman Palandöken Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya; 2018 yılı verileri, dış politika ve siyasette yaşanan son gelişmeler ışığında 2019 yılına ilişkin öngörülerde bulundu.

Dedeman Otelleri Genel Müdürü Emrullah Akçakaya konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede ilk olarak; 2018 yılında ülke genelinde turizm sektörü temsilcilerinin önemli rakamlara ulaştıklarını fakat sektörün hala sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade etti.

2018 yılı ziyaretçi rakamlarının, 2016-2017 yılları baz alındığında olumlu bir tablonun ortaya çıktığını belirten Emrullah Akçakaya; Türkiye turizminin zirve yaptığı 2012-2013 ve 2014 yıllarının ise gerisinde kaldığına dikkat çekti.

YILLIK CİRONUN YÜZDE 56’SI SUUDİ ARABİSTAN’DAN

Türkiye turizminin 2019 yılında da 2018 yılına paralel bir performans sergileyeceğini öngördüklerini belirten Akçakaya; bunun nedenlerini şu şekilde açıkladı:

“Bir takım riskler söz konusu… Cemal Kaşıkçı olayından sonra Suudi Arabistan ile yaşanan gerginlik bir risktir. Çünkü İstanbul, Karadeniz Bölgesi, Bursa ve civarı için Suudi Arabistan pazarı çok ciddi önem teşkil ediyor. Bizim Trabzon’daki otelimizin yıllık cirosunun yüzde 56’sı Suudi Arabistan pazarından gerçekleşiyor. Onu başka pazarlarla ikame etme şansı yok. İstanbul için de, özellikle İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki oteller içinde Suudi Arabistan pazarı çok önemli.”

EURO BÖLGESİNDE İYİLEŞME SÜRECİ

Son dönemde Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerilimin devam etmesi halinde sahil bölgesini ve o bölgeden gerçekleşecek turizm hareketlerini ciddi bir şekilde etkileyeceğini ama bu pazarları telafi edebilecek pazarların olduğuna değinen Akçakaya; “Euro bölgesinden gelen iyileşme söz konusu… Almanya, İngiltere ve Hollanda’dan çok ciddi rezervasyon artışları var” dedi.

2019 yılının Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlere de dikkat çeken Akçakaya; seçimler öncesinde ekonomide durağan bir yapının söz konusu olduğunu ama bahar aylarıyla birlikte ekonominin yeniden harekete geçeceğine inandıklarını ifade etti.

Emrullah Akçakaya son olarak 2019 yılının 2018’den daha kötü olmayacağını, Suudi Arabistan ile ilişkilerin hızlıca toparlanması halinde, 2019 yılının 2018’den daha iyi olacağını söyledi.

Emrullah Akçakaya, Dedeman’ın yurt dışındaki yeni projesini açıkladı

Emrullah Akçakaya: Turizm yatırımlarımıza her şartta devam ediyoruz!