Yerel kültürle iç içe seyahat etmek istiyorsanız bu rotalar tam size göre

Dünya Değişmeden, yeni yıla girer girmez gezgin ruhunu deneyim odaklı bir seyahatle taçlandırmak isteyenler için öncü rehberler eşliğinde, birbirinden farklı rotalarda, farklı deneyimler elde edilebilecek tur programlarının detaylarını sunuyor.

Şahsi deneyimlerden yola çıkarak oluşturulan rotaları gezginlerin beğenisine sunan Dünya Değişmeden‘in bu yılki benzersiz tur programlarına göz atmaya ne dersiniz?

Sıkı durun! İşte başlıyoruz…

İyonya

Türkiye: Bilginler, Kahinler ve Filozoflar Ülkesi İyonya (2 Gün 1 Gece – 1690 TL)
19-20 Ocak 2019 / Rehber: Murat Yankı

İyonya bölgesi tarihsel coğrafyada genel olarak kuzey-güney doğrultusunda Foça’dan Bafa Gölü’ne kadar olan kıyı şeridini, Ege Denizi’nden içeride ise günümüzün Denizli sınırına kadar olan ve Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes ırmaklarının uzandığı, olağanüstü olumlu iklim koşullarına sahip bir bölgeyi ifade eder. Dolayısıyla burası Batı Anadolu’nun en gönençli kentlerinin de günümüzden neredeyse 3 bin yıl önce kurulduğu bölgedir. Gerek tarımsal ürün üretimi gerekse deniz aşırı ticaretin çok geliştiği bu bölge doğal olarak bilimsel düşüncenin ve felsefenin de yeşerdiği bir coğrafya olmuştur. Anaximenes, Anaximandros, Thales, Anaksagoras gibi, günümüzün temellerini atan pek çok düşünce ve bilim adamı İyonyalıdır. Bilginler, kahinler ve filozoflar diyarı İyonya’yı keşfe hazır mısınız?

Malezya Yağmur Ormanları

Coşkun Aral eşliğinde, Malezya: Modern Şehirden Yağmur Ormanlarına (7 Gün 6 Gece – 2450 dolar)
20-26 Ocak 2019 / Rehber: Tulga Ozan

Malezya, birçoğumuz tarafından Müslümanlık ile özdeşleşen ülkelerden biri. Ancak bizi her seferinde şaşırtan Güneydoğu Asya coğrafyasında hiç beklenmedik birçok etnik ve dini çeşitlilik bulunmakta. Binlerce yıldır yağmur ormanlarında yaşayan ve animizm inancına sahip toplumların haricinde sömürgeci İngilizler vasıtasıyla tarım alanlarında çalışmak için göç ettirilmiş ciddi bir Hindu Nüfus bulunuyor.

Likya

Türkiye: Işıklar Ülkesi Likya (3 Gün 2 Gece – 1900 TL)
01-03 Şubat 2019 / Rehber: Murat Yankı

Likya, Işık Ülkesi olarak bilinir. İsminin, eski Anadolu dillerinden birinde Luk veya Luka’dan geldiği, hatta bu sözcüğün, çoğu Latin dilinde luz veya luce şeklinde ifade edilen ışık sözcüğünün temeli olduğu söylenir. Anadolu’nun, dağlar ve denizle çevrili, tipik Akdenizli, özgün medeniyeti olmuştur Likya.

Sarp ve yüksek dağların, ve de Akdeniz’de belki en çok geminin battığı coğrafyanın da etkisiyle Likya insanı her zaman sert olarak bilinmiş, aynı zamanda kahramanlığıyla ün salmıştır. Coğrafi konumunun etkisiyle olsa gerek, demokrasiye, özgürlüğe tutkun olmuş, tarihin ilk demokratik birliğini kurmuştur. Sekülerlikle birlikte dinselliği de yaşamış olan Likya ayrıca Noel Baba’yı da dünyaya armağan etmiş olan bölgedir.

Sibirya / Atlas

Rusya: Gerçek Bir Sibirya Deneyimi (8 Gün 7 Gece – 2850 dolar)
25 Şubat- 04 Mart 2019 / Rehber: Bülent Özgören

Rusya: Gerçek Bir Sibirya Deneyimi (10 gün 9 gece – 2600 dolar)
01-10 Mart 2019 / Rehber: Tulga Ozan

Sibirya, mistikliğiyle tarih boyunca tüm gezginlerin hayalini süsleyen bir coğrafya olmuştur. Genelde turistik seyahatler yaz döneminde gerçekleşse de bizim Sibirya denince aklımıza ilk gelen en büyüleyici dönem, kar ve buzun güzellikleriyle dolu kış dönemidir.

Baykal Gölü’nün donduğu dönemde, hafızalara kazınacak bir fotoğraf deneyimi için yola çıkıyor; Sibirya halkının yerel yaşamını gözlemleyerek, dünyanın en özel coğrafyalarının birinin tadını çıkartarak, Baykal Gölü’nün buzları erimeden, yeniden bir maceraya başlıyorsunuz.

Yunanistan

Yunanistan: Tyrnavos Karnavalı ve Şarap Bağları (5 gün 4 gece – 490 euro)
08-12 Mart 2019 / Rehber: Murat Yankı

Yunanistan: Tyrnavos Karnavalı ve Arkeoloji (5 gün 4 Gece – 490 euro)
08-12 Mart 2019 / Rehber: Cenk Bulut

Yunanistan: Tyrnavos’ta Karnaval Zamanı (4 gün 3 gece – 270 euro)
08-11 Mart 2019 / Rehber: Ülkü Sevener

Daha az gidilen ve acentelerin henüz keşfetmediği bir rota çıkarttık. Yolumuz uzun, fakat yolda çok farklı ve eğlenceli bir program var. Kavala, Selanik, Larissa, Meteora ve Tyrnavos.

Kültür turundan çok eğlenmeye ve Meteora bölgesini görmeye, Pagan inanışına bu kadar Katolik bir bölgede gösterilen saygıyı anlamaya ve Dionysos eğlencelerinden kalan bir festivale katılmaya hazır mısınız?

Batı Afrika kabileleri

Togo, Benin & Gana: Akwasidae Festivali, Batı Afrika Krallıkları ve Kabileleri (10 Gün 9 Gece – 4600 euro)
08-18 Mart 2019 / Rehber: Tulga Ozan

Batı Afrika yüzyıllar boyu Avrupalı kaşiflerin hep merak ettiği, bir o kadar da korktuğu gizemli topraklar olmuştur. Tarihte iz bırakan kaşifler bile 19. yy öncesinde sadece kıyıdaki köyler ve limanlara uğramış ve günümüze kalan batı izleri hep sahil şeridinde kalmıştır. Ancak gerçek Afrika içlere girildikçe başlar. Kadim ruhların rehberliğinde düzenlenen hayatlar ve yüzyıllardır bozulmamış gelenekler bulunur. Teknolojinin gelişmesi ve zengin yeraltı kaynakları uzun zamandır sömürgecilerin gözlerini bu topraklara dikmesine sebep oldu. Deforme edilmeye, geçmişte yaşananlardan farklı şekilde kültürel olarak köleleştirilmeye çalışılan bu kültürler ise direnmeye devam ediyorlar.

Eski ruhların rehberliğinde kayıp kabilelerin dünyalarını keşfetmek için, Voodoo ülkesinin kalbinde, voodoo büyücülerinin gizemine hayran olmak, Voodoo ruhlarının hâlâ insanlar üzerinde yarattığı büyük etkiyi öğrenmek için; Kayalık bir dağda yaşayan Taneka kabilesi topraklarını terk etmeden, Tamberma halkının masalsı kil kaleleri yıkılmadan, Akwasidae Festivali’ne katılıp, ormanların son büyük Afrika monarşilerinin ihtişamına tanık olacaksınız…

Fas: Kuzey Afrika Egzotizmi (9 gün 8 gece – 1450 euro)
22-30 Mart 2019 / Rehber: Cenk Bulut

Fas, günümüz Kuzey Afrika’sının hala egzotik yapısını koruyan ama bir o kadar da modern eğlence ile harmanlanmış farklı bir coğrafyası.

Güney Sahra çöllerini aşarak, “Souk” diye adlandırılan çarşıların labirentlerinde hep beraber kaybolarak, Kuzey Afrika Egzotizmini yaşayarak, Sokaklarından geleneksel el sanatları kaybolmadan, Atlas Dağları’ndan Atlantik’e, Fas’ı keşif için yola çıkıyoruz…

Geri kalan tur programları ise şöyle:

Van Gogh Rotası – Hollanda, Belçika & Fransa / 01-05 Nisan 2019 / Cenk Bulut
Kuzey Kore & Çin: Kim İl-Sung’un Doğum Günü Kutlamaları / 12-20 Nisan 2019 / Tulga Ozan
Küba: Devrimin İzinde 1 Mayıs / 21 Nisan- 03 Mayıs 2019
Türkiye: Hitit Başkenti Hattuşaş / 02-04 Mayıs 2019
Türkiye: Kral Midas’ın Ülkesi Kuzey Frigya / 10-12 Mayıs 2019 / Murat Yankı
Moğolistan: Şamanizmin İzleri ve Göçebe Dünyası / 31 Mayıs-08 Haziran 2019
Rusya: Sayan Dağları’nda Kadim Uygarlıklar – Hakasya ve Tuva / 01-09 Haziran 2019
Gürcistan – Ermenistan: Asmanın ve Üzümün Doğduğu Topraklara / 01-08 Haziran 2019 / Murat Yankı
Peru & Bolivya: İnkaların Peşinde Tuz Çöllerine / 20 Haziran – 02 Temmuz 2019 / Tulga Ozan
Moğolistan: Bilinmeyen Diyar (Nadaam Festivali) / 05-16 Temmuz 2019 / Tulga Ozan
Yunanistan: Samothraki Adası’nda Hafta Sonu / 12- 15 Temmuz 2019
Çin’in Gizemli Dünyası / 12-23 Ekim 2019 / Tulga Ozan
Fas: Kuzey Afrika Egzotizmi – Ekim 2019 / 21-29 Ekim 2019

Dünya Değişmeden 2019 seyahat rotalarını açıkladı